Bangalow A & I Society (NSW)
Date of Show : 21-Nov-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Graham Cruse (NSW) (Total Entry : 260)
Aust Ch Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)
Minor in Show: Labrador Retriever
Dancourt Queen Amberlou (Carol Olive)
Puppy in Show: Weimaraner
Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Aust Bred in Show: Havanese
Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Pekingese
Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Evadouc Miss Money Penny (Kim Burey)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Linda Martin (NSW) (Group Entry : 43)
Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Silverino Endless Love (Margaret Hay)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Res Dog CC: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Jaja Buffulo Bill (Ray & Naomi Drews)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Cubet Marc Marquez (D Anderson/M Boole)
Bitch CC & Puppy of Breed: Bromear Ferrero Rocher (Mrs M Boole)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silverino Endless Love (Margaret Hay)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silverino Mickey Fin (Margaret Hay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Silverino Lil Red Riding Hood (Margaret Hay)
Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clockwork Beautiful To Go (Mrs D Burrows & Ms R Hordern)
Pekingese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 28)
Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET (M Boucher)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET (M Boucher)
Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmara/JR Cornelius (Fran Kinnear)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Traffordpark Blackadder (Imp NZ) (S Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sharwil Great Escape (S Williams)
Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaeva Wild Imagination (Imp NZ) (Fran Kinnear)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Numerrijig Angel I Am (M & N Bourke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Mygitano Sunshine N Shadow (Julie-Anne Marshall)
Dog CC & Minor of Breed: Mygitano Southern Son (Julie-Anne Marshall)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 56)
Aust Ch Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)
Minor in Group: Labrador Retriever
Dancourt Queen Amberlou (Carol Olive)
Puppy in Group: Weimaraner
Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Pinocchios Conscience (Mrs De-arne Hargreaves)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bifield The Edge (Geoff Kill)
Minor of Breed: Pinewaite Right To Freedom (Geoff Kill)
Junior of Breed: Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Intermediate of Breed: Pencandy Pinocchios Conscience (Mrs De-arne Hargreaves)
English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Paterbetgold N Burnbrae (De-arne Hargreaves)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus All Elegance (A Pali/V Thompson)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dancourt Queen Amberlou (Carol Olive)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Labraddell All Star (AI) (Carol Olive)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Labraddell Dun Be Cheeky (AI) (Mr W Chang)
Weimaraner
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Griswold Time Keeper (AI) (L M Biczo/V Thompson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Baby of Breed: Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 23)
Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Quantum Of Solace (Miss T Heares)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Rhone Fourzeroeight (Mrs R Privett)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Kites Pride (M A Davidson & L M Dunn)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Rhone Blaze Of Glory (Mrs R Privett)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stonecrest Oscar De La Renta (M & K Stone)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rhone Fourzeroeight (Mrs R Privett)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhone Blaze Of Glory (Mrs R Privett)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tinsnips Kites Pride (M A Davidson & L M Dunn)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Uglee Sir Pepercorn (L M Dunn)
Minor of Breed: Syrma La Classique (Elke Moser)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Quantum Of Solace (Miss T Heares)
Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Elmaro Hard Act To Follow (E Mooney & S Burn)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 36)
Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
Minor in Group: Australian Kelpie
Callicoma Jalapeno (Mandy Sansom)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Junior in Group: Collie (Rough)
Lochburn Sassy N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Blucalypt Esoteric Blue (G & S Pinsent)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma Jalapeno (Mandy Sansom)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma Liquorice (Mandy Sansom)
Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Wynnlake Ryde The Rhapids (Wynnlake Kennels)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Jambarlas Coat dZure (P G Migliaccio & P W Cook)
Res Dog CC: Balinfern Balintore Stryker (P G Migliaccio & P W Cook)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Junior of Breed: Lochburn Sassy N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tuggun Sonnet For My Friend (P W & W C Boniface)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 46)
Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy/ A Hobday)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Evadouc Miss Money Penny (Kim Burey)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy/ A Hobday)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Hogwartz Im On Fire (S Bryant)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Thomas (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bordogue Tayla (Keith & Kylie Reid)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Munchener Nardoo von Wotan (B Frewen-Lord & Y Hopf)
Baby of Breed: Wulfgar Katch Me Kinky (Ms S Gendle & Ms K Burey)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Heisspur Glitter In The Air (AI) (Kim Burey)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Dog Otho's Don Champignon (Imp) (Kim Burey)
Baby of Breed: Heisspur Evita (Ms K Burey)
Minor of Breed: Evadouc Miss Money Penny (Kim Burey)
Puppy of Breed: Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 28)
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Brilliante Bottega Venetta (D & K Mccarron)
Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cheran Walking On A Dream (AI) (Mrs G Simpson / Ms T Coyle)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Noonameema Race The Wind (Y Faber)
Poodle (Standard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Brilliante Bottega Venetta (D & K Mccarron)
Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nykem Hopes N Dreams (Alisha Moore)