Cooma & District Kennel & Obedience Club (NSW)

Date of Show : 3-Dec-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Minor in Show: Irish Wolfhound
MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Allendell Quick Silver (R Ralphs)
Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Ceellen Toy Boy (L Hutchcraft & L Hennessy)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ceellen Toy Boy (L Hutchcraft & L Hennessy)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Colour Quest (Ms V McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Otter Non Sense (S Causer & G Whyte)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Otter Non Sense (S Causer & G Whyte)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daenerys Last Hurrah (S Causer)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cherrypieap Werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Weimaraner
Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Runner Up Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Baby of Breed: Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Edensundown Storm (Paulene Andrews)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Minor in Group: Irish Wolfhound
MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Junior in Group: Deerhound
Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Nayembe Safiyas Tukio (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brialey On And On (B E & L A Childs)
Minor of Breed: Brialey Swajik Mr Chester (B E & L A Childs)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supremacy (L K Stevens)
Baby of Breed: Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lochbrowan Banff (Imp NZ) (W & E Mathieson / E Dee)
Intermediate of Breed: Sallytree Puist Dhealain (W Mathieson & E Dee)
Aust Bred of Breed: Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Argowan Artemisia (Kerri-Ann Pitt-Lancaster)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Minor in Group: Australian Shepherd
Dykinta Dr Martens (AI) (Rachel & Rowan McKeever)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Allendell Quick Silver (R Ralphs)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Amakhosi At a Glance (Kerrie Kidner)
Open in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amakhosi At a Glance (Kerrie Kidner)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dykinta Dr Martens (AI) (Rachel & Rowan McKeever)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Fortune Favrs th Brave (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure (J Richards & C Fitzgerald)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Snofyre Hear me Roar (AI) (S Larielle / C Rogan & C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Allendell Quick Silver (R Ralphs)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Seigen Freya AZ CD RA TD (Paul O'Bryan)
Res Dog CC: Kanekara Magic Moments JC (Miss M A Ferabend)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Minor of Breed: Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Puppy in Group: Bullmastiff
Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)
Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)
Dog CC & Puppy of Breed: Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Res Bitch CC: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Queen (K & N Brunton / C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Baby of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Runner Up in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Baby in Group: French Bulldog
Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)
Minor in Group: Dalmatian
Kirindal Happy Jester (Jan kirin)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirindal Happy Jester (Jan kirin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trudals Perdita RN ET WWPD (M Kiel & J Lodington)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Baby of Breed: Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)