Gladstone Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 25-Mar-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Redhead (SA)   (Total Entry : 196)

Best in Show & Open in Show: Akita
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Runner Up in Show: English Springer Spaniel
NZ Gr & Aust Sup Ch Arawhiti Wot U Look 'N' At (Imp NZ) (R/ D Rosmary Stockam & N Trainor)
Baby in Show: Boxer
Aust Ch Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
State Bred in Show: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)

Baby SweepStakes - 1st Place: Whippet
Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Runner Up in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Litlbonachi Aussie Spirit (S James)
Minor in Group: Pekingese
Yysur The Matriarch (A J & F Paterson)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
State Bred in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Aberlour Pinball Wizard (Lyn Dunne)
Puppy of Breed: Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch JenniChis Tiffanys Legacy (Jennifer McKell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: JenniChis Stand By Me DD (Jennifer McKell)
Baby of Breed: Litlbonachi Aussie Spirit (S James)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Haggai Following Me (Mrs S O'Brien)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Baby of Breed: Goodvibes Baron Of Glen Elgin (J & W Stewart-cook)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Bitch CC & Minor of Breed: Yysur The Matriarch (A J & F Paterson)
Baby of Breed: Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Res Bitch CC: Saxten Miss Attitude (Mrs M D and Ms W M Burgess)
Minor of Breed: Saxten Star Gazer (Mrs M D & Ms W M Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup Th Erlkonig (Mel Marks)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Keighly Imogen (K & J Hort)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
AmstarFX Hey Is My Hair Out (AI) (G Bannan / Kelly A Lucey)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kasalilly Made U Look (M Marks / D & K Edwards)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: AmstarFX Hey Is My Hair Out (AI) (G Bannan / Kelly A Lucey)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Keighly Imogen (K & J Hort)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Staffdup Th Erlkonig (Mel Marks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)
Bitch CC & State Bred of Breed: Kasalilly Made U Look (M Marks / D & K Edwards)
Minor of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
NZ Gr & Aust Sup Ch Arawhiti Wot U Look 'N' At (Imp NZ) (R/ D Rosmary Stockam & N Trainor)
Minor in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)
Puppy in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Reminisence (Mr G D Millar)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Arawhiti Wot U Look 'N' At (Imp NZ) (R/ D Rosmary Stockam & N Trainor)
Junior of Breed: Aust Ch Sunford Reminisence (Mr G D Millar)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RA (T Waters)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)

Labrador Retriever
Bitch CC: Mikelli Secret Jewel (Maurie & Sue Fisher)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Olivia Mangin)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA) (Group Entry : 20)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
Baby in Group: Whippet
Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
Baby of Breed: Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)
State Bred of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Runner Up in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Baby in Group: Border Collie
Aust Ch Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Donriver Rockabilly Rebel (Cathryn Murdoch)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amakhosi Glance My Way (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dalalyn Alice At Midnight (Mrs N & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khayoz The Kings Angel (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Glenlion Drovers Mate (M Muller & L Wallace)
Baby of Breed: Aust Ch Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Puppy of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Donriver Rockabilly Rebel (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Res Bitch CC: Izalab Dontstopdancin (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Baby of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Open in Group: Akita
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Icepaws The Truth About Love (Karen Hilan)
Junior in Group: Boxer
Laykoda Off Limits (Paul McArther)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws R U Watching Me (L Boulton)
Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws The Truth About Love (Karen Hilan)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Baby of Breed: Aust Ch Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)
Baby in Group: French Bulldog
Swifdelight FrancaisRever (Mr D & Mrs N Weedon)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Stars and Glory (Debra S Randall)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meralla Secret journey (Jenni Bill)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)
Baby of Breed: Swifdelight FrancaisRever (Mr D & Mrs N Weedon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silkyelk A Night At The Dance (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Silkyelk Chocolate Coffee (Debra Randall)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Stars and Glory (Debra S Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Jax of Hearts (Debra Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk Toasted Muffin (Debra Randall)