Condobolin P A H & I Association (NSW)

Date of Show : 25-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   (Total Entry : 245)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Runner Up in Show & Puppy in Show: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Baby in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor in Show: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
State Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Aust Bred in Show: Pomeranian
Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Chow Chow
Touchofchow Rumour Hass hit (Touchofchow Knls)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Siberian Husky
Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Barry Tyrrell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Baby in Group: Pug
Kabova Full Metal Jacket (Lt Col/ Mrs/ Mr T & Miss P Hurst)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
State Bred in Group: Pomeranian
Ferona Won Classically Yours (Yvette Rolfe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Remy Martin (S Wraith)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Minor of Breed: Ertae Too Wong Foo (Mrs R Slade)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bindahlena Summer Breeze (Leisl Wood)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Dazind Diamonds Are froeva (G Whiley/ L Robinson)
Baby of Breed: Toysfus Our China Doll (G D Whiley)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Courage Under Fire (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
State Bred of Breed: Ferona Won Classically Yours (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kabova Full Metal Jacket (Lt Col/ Mrs/ Mr T & Miss P Hurst)
Minor of Breed: Sebandee Halle Blackberry (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Puppy in Group: Skye Terrier
Grawen Queen Ofth Night (W V & G A Moody)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grawen Queen Ofth Night (W V & G A Moody)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skalawag Oh So Debonair (Mr W Gale)
Bitch CC & Minor of Breed: Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Paint It Black CD RE TD (Mr W Darnley)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)

Cocker Spaniel
Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheryl Coyte)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Paint It Black CD RE TD (Mr W Darnley)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orifielgold Isobella TDX (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Baby of Breed: Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aarabells Black Duchess (Aliasa Labradors)
Baby of Breed: Aarabells Touch Of Sparkle (Aliasa Labradors)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW) (Group Entry : 25)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
State Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachchimac Super Trooper (Linda Stevens)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seamma Astrid M & M (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Baby of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rickaby From Me To U (Debbie Tidey)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr Ch Rimerini Dare To Dream RA TDX (L Brownhill)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RE (Carol Domsalla)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Rimerini Dare To Dream RA TDX (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Ow Barbie Goddess (C & R Foster)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)
Junior in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Intermediate in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Juicy Lucy (Lyne Browning)
State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis The Power of Reflection (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis I Love Cookies N Cream (Mrs J / Mr G & Miss K Hughes)
Baby of Breed: Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Juicy Lucy (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Res Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor of Breed: Arcticpalace Ow Barbie Goddess (C & R Foster)
Puppy of Breed: Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Junior in Group: Dalmatian
Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Touchofchow Rumour Hass hit (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)
Baby of Breed: Adstaff Winkn At Ya (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (K L Santas)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beadale Touched By An Angel (NBT) (Beadale Knls)