Ladies Kennel & Obedience Club of Broken Hill (PM Show) (NSW)

Date of Show : 11-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patrice Johansen (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Runner Up in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame ET JC (Mr A & Mrs S Gallo)
Baby in Show: Briard
Narbrisse One To Remember (Ms E Bennett)
Minor in Show: Poodle (Standard)
Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Aspyre Bless Ur Heart (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Aust Bred in Show: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Zyzeal Charge of Taurus (Megan Enright)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Top Hat No Tails (D A Reid-Orr & G J Orr)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Top Hat No Tails (D A Reid-Orr & G J Orr)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)

Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Missigai Portwenn Poirot (Mrs L Khan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anvilhart Heaven Scent (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Carnoustie Its In The Look (Carnoustie Kennels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Bless Ur Heart (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Bred by Exhibitor in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows RN JC (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Elswood Emblem (Mr R J Turner)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)

English Setter
Baby of Breed: Bendeela English Rose (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Springdax Back To Penita Boy (K Callery)
Baby of Breed: Carnoustie Its In The Look (Carnoustie Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woodwych Ooh La La (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Woodwych Rafael (S/ R & L Schwerdt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Out N About CD RAE (Tanya Martyn)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Baradav Kindred Spirit (AI) RN (Ms Tanya Martyn)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Rivafire Flaming Hot (Miss J Leibhardt)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspyre Bless Ur Heart (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Keaton Syenna (A & C McKinnon)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Polly Waffle (Sally Higham & Chris Lawrence)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Have You Ever (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Zyzeal Charge of Taurus (Megan Enright)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Safehaven Saint Charmond (T N Speight & R Martin)
Baby of Breed: Beauchasseur Polly Waffle (Sally Higham & Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hounsley Have You Ever (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Keaton Syenna (A & C McKinnon)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Fluermack Golden Boy (AI) (Oscar)
Bitch CC & Open of Breed: Kinchville Anarsel (Imp RUS) (Megan Enright)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Baby of Breed: Spieldack I Need A Dollar (Megan Enright)
Minor of Breed: LaEchelon Silva Dapple Kiwi (Imp NZ) (Cherie Ribarits)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zyzeal Charge of Taurus (Megan Enright)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stardayne Mission Accomplished (V Tapp)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Stardayne Blushing Bella (Valerie Tapp)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)

Whippet
Baby of Breed: Hydale Irish Eyes (Allen Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)

Baby in Group: Briard
Narbrisse One To Remember (Ms E Bennett)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tookurra Caught In Th Lollyjar (AI) (Paula Wachtel)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tookurra Sea Of Dreams (Paula Wachtel)
Baby of Breed: Tookurra HowT Train Ur Dragon (Paula Wachtel)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
Baby of Breed: Narbrisse One To Remember (Ms E Bennett)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Damonte Jezzabelle (Damonte Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zukerpuppe Dina Bay (Damonte Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)
R/UP BOB & Res Dog CC: Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rimini Born To Star (Brian Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalora Quality Control (AI) (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Kalora Time To Reminisce (Kalora Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Riversrun Ascending to Glory (J & C Aranyos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Dual CH (T) Blakesims Stop Me CCD RA TSD (N Medlicott)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maiitsho My Boy Senyah (Tori Haynes)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Rottweiler
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual CH (T) Blakesims Stop Me CCD RA TSD (N Medlicott)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Riversrun Ascending to Glory (J & C Aranyos)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame ET JC (Mr A & Mrs S Gallo)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Olympasdanes Hear The Thunder (Miss Shontelle Davies)
Baby in Group: Great Dane
Underane Fairest of Them All (Ms R Harvey)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame ET JC (Mr A & Mrs S Gallo)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beachspots Renaissance RN (Sharon Gahan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Olympasdanes Hear The Thunder (Miss Shontelle Davies)
Baby of Breed: Underane Fairest of Them All (Ms R Harvey)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)