Peak Hill P A & H Association Inc (NSW)

Date of Show : 22-Aug-2018 (Wednesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Runner Up in Show & Junior in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Baby in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor in Show: Pomeranian
Ferona Love Th Way You Lie (Yvette Rolfe)
Puppy in Show: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Paint It Black CD RE TD (Mr W Darnley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Runner Up Neuter in Show: Border Collie
Aust Ch Neuter Ch Araluen Candle Inth Wind (Greg & Tania Piercy)

Baby SweepStakes - 1st Place: Pointer
Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Terry Cartwright (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Pomeranian
Ferona Love Th Way You Lie (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Remy Martin (S Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Efectivo secret weapon (Paige Howes)
Baby of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Invalhalla Onefinga sahloot (P & A Schultze)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Invalhalla In Bloom (P & A Schultze)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bindahlena Summer Breeze (Leisl Wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ferona Love Th Way You Lie (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona All Eyes On Me (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Shes Got Th Look (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)
R/UP BOB & Bitch CC: Atenta Chasin Silver (Mary Kerr)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Davis (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Paint It Black CD RE TD (Mr W Darnley)
Baby in Group: Pointer
Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)
Minor in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kabova The Wolf Among Us (J Whitney)

Cocker Spaniel
Res Dog CC: Elswood Emblem (Mr R J Turner)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheryl Coyte)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Paint It Black CD RE TD (Mr W Darnley)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moruada California Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moruada American All Star (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch ( T) Orifielgold Isobella (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)

Pointer
Baby of Breed: Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seamma Astrid M & M (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Baby of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ornumflow Briannah (S Munro)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Orsme Chequered Flag (Mrs Melissa O'Hara)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neuter Ch Araluen Candle Inth Wind (Greg & Tania Piercy)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)
Junior of Breed: Merrinda Hollywood Heart Throb (Lyn Allshorn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neuter Ch Araluen Candle Inth Wind (Greg & Tania Piercy)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orsme Chequered Flag (Mrs Melissa O'Hara)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Swinbrad Consider It Done (Melissa O'Hara & Donna Morris)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
Intermediate of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)
Aust Bred of Breed: Rimini Born To Star (Brian Turner)
Open (Bitch) of Breed: Asut Ch Rimini Divine Design (Brian Turner)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Davis (NSW)

Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Puppy in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Junior in Group: Rottweiler
Vonwolfstark Gondor (Kate Williams)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein Pistols At Dawn (Jules Freeman & Louise Russel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Vonwolfstark Gondor (Kate Williams)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis I Love Cookies N Cream (Mrs J / Mr G & Miss K Hughes)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor of Breed: Arcticpalace Ow Barbie Goddess (C & R Foster)
Puppy of Breed: Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Terry Cartwright (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Minor in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Rumour Hass Hit (Touchofchow Knls)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Touchofchow Rumour Hass Hit (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)
Baby of Breed: Adstaff Winkn At Ya (Mr Adam C Booth)
Junior of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Dog CC: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Baby of Breed: Schau Just Dreamy (BJ Biggs)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beadale Touched By An Angel (NBT) (Beadale Knls)
Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)