Woodenbong Show Society (NSW)

Date of Show : 5-May-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Pamela Brown (QLD)   (Total Entry : 255)

Best in Show & Aust Bred in Show: Boxer
Aust Ch Kesdar Some Kinda Wonderful (Andrew Morrow)
Baby in Show: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Minor in Show: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Show: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Baby SweepStakes - 1st Place: Weimaraner
Greyghost Hasta La Vista Baby (Bev Quinlan)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Shogold The Ritz In Paris (Sherry Jewell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 30)

Aust Bred in Group: Pug
Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Ch Anyang Marcella (AI) (Korine Lewis)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Noonameena Moon Dancer (J Faber)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hollywoof Goes To Wonderland (Ebony Russell)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Gailyn Pandemoniums Pride (AI) (Anyang Pugs)
Junior of Breed: Anyang Sister Sadie (Anyang Pugs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anyang Marcella (AI) (Korine Lewis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 23)

Runner Up in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Tykabul Its All Good (Hux Horua)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Sealyham Terrier
Baby of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tykabul Its All Good (Hux Horua)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)
Puppy in Group: Golden Retriever
Shogold The Ritz In Paris (Sherry Jewell)
Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Clumber Spaniel
Baby of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bralmico Shimmer N Shine (Mr N & Mrs T Crocker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg SprinkleShineGlimrGold (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shogold The Ritz In Paris (Sherry Jewell)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Greyghost Rock To The Top (Bev Quinlan)
Baby of Breed: Greyghost Hasta La Vista Baby (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD) (Group Entry : 43)

Runner Up in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
Minor in Group: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Intermediate in Group: Bloodhound
Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Intermediate (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)

Whippet
Res Bitch CC & Junior of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Taigakoira Sydamessa Finlandia (B Bowles & R McGill)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taigakoira Sydamessa Finlandia (B Bowles & R McGill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiehtova Amour Artur (B Bowles & R McGill)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cockatoopark Cozi Up To Me (B Bowles & R McGill)
Intermediate of Breed: Aust Ch Ausvarg Iina (B Bowles & R McGill)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Kesdar Some Kinda Wonderful (Andrew Morrow)
Puppy in Group: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kesdar Some Kinda Wonderful (Andrew Morrow)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Doha Scarlett Ohara (Ms K E Cox)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Baby in Group: French Bulldog
Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Minor in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Llachar Unearth Valhalla (K McClelland / T & S Rudduck)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llachar Unearth Valhalla (K McClelland / T & S Rudduck)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)
Baby of Breed: Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Minor of Breed: Brindlelicus me n my girl (Nicole Oldfield)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel CCD RA (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Noonameena Alpha Centouri NBT (J Faber)