Clarence Dog Sports Inc (NSW)

Date of Show : 2-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Sheppard (NSW)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Baby in Show: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Minor in Show: Sealyham Terrier
Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)
Puppy in Show: Lowchen
Lowenhart Tempest Ina Teacup (L & C Horne)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
Runner Up Neuter in Show: Border Terrier
Aust & Neut Ch Glenbogle Phryne Blue (AI) ET TD RN (Ron & Mary Williams)

Baby SweepStakes - 1st Place: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Heisspur Bella Nina Ricci (Kim Burey)

Puppy SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Sealyham Terrier
Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Runner Up in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)
Puppy in Group: Lowchen
Lowenhart Tempest Ina Teacup (L & C Horne)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Fasusq Truth or Dare (AI) (Amanda Dunne)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
Runner Up Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fasusq Truth or Dare (AI) (Amanda Dunne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Antrimlodge mywinterrose (L Tynan)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowenhart Tempest Ina Teacup (L & C Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wyntervale Hiphopopotamus (L & C Horne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kalkite Thelmas Legacy (Mr B O'Connell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Terrier
Aust & Neut Ch Glenbogle Phryne Blue (AI) ET TD RN (Ron & Mary Williams)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)
Minor of Breed: Cliftop Table Talk (Mrs S Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boambeefalls Cookies N Cream (Natalie Flintoff)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Glenbogle Phryne Blue (AI) ET TD RN (Ron & Mary Williams)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Sealyham Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)

Best in Group & Minor in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Time For Tea (Dianne Travers)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Westobri Our Man In The Moon (J Faber)
Junior in Group: Labrador Retriever
Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Neut Ch Notte Alessandro (P Bye)

Clumber Spaniel
Baby of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Brayroan Thunder Chaser (J Newbold)
Junior of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bralmico Majik Creedance (Mrs C Olive)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bonnsway Time For Tea (Dianne Travers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Baby of Breed: Bonnsway Perfect Sculpture (Dianne Travers)
Junior of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cassabieje Coquillage Capri (P Bye)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Notte Alessandro (P Bye)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Puppy in Group: Beagle
Besmagic Starlight (Tracy Coop)
Junior in Group: Beagle
Harlika Man on the Moon (Janine Whittaker)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Harlika Man on the Moon (Janine Whittaker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)
Res Bitch CC: Harlika Once in a Blue Moon (Janine Whittaker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Diva On Ice (AI) (P Evans & P Hartwell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anwyl Tell It In A Song (Mrs J R Attwater)
Minor in Group: Australian Kelpie
Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)
Junior in Group: Australian Kelpie
Callicoma Addicted To Love (B Bowles & R McGill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Kinjarra Jezzabell (Mr B Bowles & Miss R McGill)
Dog CC & Junior of Breed: Callicoma Addicted To Love (B Bowles & R McGill)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Border Collie
Baby of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiehtova Amour Artur (B Bowles & R McGill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cockatoopark Cozi Up To Me (B Bowles & R McGill)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Diva On Ice (AI) (P Evans & P Hartwell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anwyl Top O The Morning (Mrs J R Attwater)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit Of a Doll (J A MacLean)
Baby of Breed: Anwyl Tell It In A Song (Mrs J R Attwater)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Puppy in Group: Rottweiler
Kurrirott Axel (AI) (Debbie Rodgers)
Open in Group: Siberian Husky
Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust & Neut Ch Heisspur Dream Maker TD ET (Kim Burey)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Doha Scarlett Ohara (Ms K E Cox)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dogubrute From Dusk Till Dawn (AI) (Doug Burt David and Amanda O'Hara)
Dog CC & Junior of Breed: Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Junior (Bitch) of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kurrirott Axel (AI) (Debbie Rodgers)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Heisspur Breakfast At Tiffanys (Kim Burey)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Loughrobn Sliding Doors (Ms K Burey)
Baby of Breed: Heisspur Bella Nina Ricci (Kim Burey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Heisspur Dream Maker TD ET (Kim Burey)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Meralla secret journey (Jenni Bill)
Baby in Group: French Bulldog
Shawthing Alluring Temptress (Mrs Brie Bell)
Minor in Group: French Bulldog
Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade Konfidential Love (Sara Brown)
Junior in Group: French Bulldog
Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: GladiatorBul Colosseum Queen (Tracey Albrecht)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Meralla secret journey (Jenni Bill)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Baby of Breed: Shawthing Alluring Temptress (Mrs Brie Bell)
Puppy of Breed: Moonglade Konfidential Love (Sara Brown)
Aust Bred of Breed: Starzlechien Debut (Sara Brown)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Noonameena Alpha Centouri NBT (J Faber)