Gawler Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

Date of Show : 8-Aug-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Cleland (SA)

Best in Show & Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Runner Up in Show & Open in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Baby in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Junior in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Drive Like U Stole It (Ben Luxton)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kristy Lewis (SA)

Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cadiz Millionhairless (Cadiz Kennels)

Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Papillon
R/UP BOB & Res Bitch CC: Papandi Oh Me Oh My (P A Welk)
Baby of Breed: Afilar A Knight in Paris (Sue Foster)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Waurstafford Great Gatsby (Kyra Ricketts)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Res Bitch CC: Lemonlee Walk With Attitude (Regisvista Kennels)
Baby of Breed: Regisvista Shotgun Blues (Regisvista Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Mrs D Swann)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Awesum Lil Bit Flashy (J Kinross & K Ricketts)
Baby of Breed: Awesum Wuhan Warrior (P & J Hallam & K Ricketts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Waurstafford Great Gatsby (Kyra Ricketts)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Baby in Group: Golden Retriever
Wysiwyg My Time Has Come (AI) (Anthea Adamopoulos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Reveirter NE Mt Stirling RN (Dr C Nottle)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Azel Always Gotcha Thinking (Monika Purdie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakridge Tanagra (C Billett)

Golden Retriever
Baby of Breed: Wysiwyg My Time Has Come (AI) (Anthea Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Reveirter NE Mt Stirling RN (Dr C Nottle)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Duoforza Femme Fatale (Mr R & Mrs S Sharpe)
R/UP BOB and Dog CC: AmiciLeale Prince Bassi at Markable (Ruth Bell)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aprilraine Midnight Sun (Miss C Schneider & Ms T Kropman)

Weimaraner
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Drive Like U Stole It (Ben Luxton)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Drive Like U Stole It (Ben Luxton)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Trisven Hurricane Bentley (Mrs M L Peck)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boskahun Sunkissed Jagie (AI) (Sue Packer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Boskahun Rockin All The Way (AI) (Sue Packer)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mikozi Son of a Gun (AI) (V Macgill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Junior (Dog) of Breed: Voncronan Poker Face (Tayla Hand/ Tina Sunman & Kylie Tilley)

Bearded Collie
Baby of Breed: Edinglen To Me You Are Perfect (AI) (Mrs T McClelland & Mrs M Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ausled Kaa Chil NT (Lynda Webb)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Engelshep Raza (Mr F Andari / Mr J Coleman /& Miss S Mertineit)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Engelshep Elidi (Susan Mertineit)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Engelshep Bare Necessities (Mr F Andari / Mr J Coleman / Miss S Mertineit)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Kidd (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mymooch Affair Of The Heart (Mrs D M Cavaiuolo)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Moloscyg Hundo P (AI) (Moloscyg Kennels)

Rottweiler
Intermediate of Breed: Aust Ch Alchemy Rattle Gun (Alchemy Rottweilers)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Instride The One And Only (Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Instride The Prettiest Star (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)