Bowen Kennel Club (QLD)

Date of Show : 25-Apr-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kerry A Lee (VIC)   (Total Entry : 153)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Runner Up in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Vava Vava Voom HT (Karham German Shepherds)
Baby in Show: Schipperke
Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Puppy in Show: Bull Terrier
Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
Junior in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Nuyork Me and Mrs Jones (S & D Cleaver)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Folkvar Every Dream (Kay Gilmer)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Folkvar Every Dream (Kay Gilmer)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
R/UP BOB & Minor of Breed: Funhund Ridiks Magical Masque (Donna Mulholland)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Puppy of Breed: Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nuyork Me and Mrs Jones (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
Junior in Group: Bull Terrier
Fabnic Lord Candyman (Terry Matsen & Robert Balsillie)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fabnic Lord Candyman (Terry Matsen & Robert Balsillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Baby of Breed: Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC) (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Minor in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Intermediate in Group: Whippet
Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
R/UP BOB & Bitch CC: Lomar Little White Dove (L Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Meydak Tsar Dust (Ruth Heather)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Vava Vava Voom HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Cattle Baron (J Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Morview Picture Perfect (J Connolly)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karham Vava Vava Voom HT (Karham German Shepherds)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 20)

Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Akeela Mufasa Lion King (L K Kelly)
R/UP BOB & Bitch CC: Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 31)

Baby in Group: Schipperke
Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: French Bulldog
Swiftdelight Parada By Design (Mechelle Mcfadzen)
Puppy in Group: French Bulldog
Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Intermediate in Group: British Bulldog
Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
Bitch CC & Junior of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Swiftdelight Parada By Design (Mechelle Mcfadzen)
Baby of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Puppy of Breed: Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Baby of Breed: Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amorenekid Saguaro (Hart/Lloyd-Hansen)