Atherton Tableland Kennel Club (QLD)

Date of Show : 14-Jul-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Dr Francis Mcevoy (SA)   (Total Entry : 184)

Best in Show & Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
Junior in Show: Havanese
Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)
Intermediate in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Baby SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Am Ch Kaylen's Two For The Show (Imp USA) (Cassie Hatfield)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Kaylen's Two For The Show (Imp USA) (Cassie Hatfield)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Furperson Bringer Of The Light (Darrin Grimes)
Puppy of Breed: Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minarli Fancy Pantz (Miss Jamie Pendle)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)
Baby of Breed: Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
Baby of Breed: Arderne We Will Rock You (Miss K A Dodds A & Mrs Eva M Bauer)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hostwill Lotus Flower (D & N King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bruebek Nicoletta (Mrs Shayne Scott)
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Bones Sam (Trish & Kerry Kopp)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kupala Kapstone (Mr T Matsen & Mr R Balsille)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Huatare Shez Da Bom (Mr T Matsen & Mr R Balsille)
Baby of Breed: Sirram Voodoo Queen (Mr T Matsen & Mr R Balsille)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Clayco Bones Sam (Trish & Kerry Kopp)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 25)

Runner Up in Group & Minor in Group: Brittany
Tobenlee C U Make Me Stutter (Paul & Tiena Palin)
Puppy in Group: Brittany
Propoint Sweet Lil Lies (Paul & Tiena Palin)
Open in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Alive and Kicking (C Dewson & B S Barrs)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tobenlee C U Make Me Stutter (Paul & Tiena Palin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Bitch CC & Puppy of Breed: Propoint Sweet Lil Lies (Paul & Tiena Palin)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tropiclabs My Funny Valentine (David Gampe & Liz Hawkins)
Baby of Breed: Mikelli Northern Star (Liz Hawkins & David Gampe)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Panoply Alive and Kicking (C Dewson & B S Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA) (Group Entry : 16)

Runner Up in Group & Minor in Group: Beagle
Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Xildas Magic Moment (W Vittori)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Gersndach Shelby Right (Mrs S Caldwell)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Xildas Magic Moment (W Vittori)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Shelby Right (Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)
State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tegoura Wild Fire (F M Green)
State Bred of Breed: Amakhosi Flame Trees (S & F Green)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bitch CC: Tropicrain Gypsy Rose (Mrs Michelle Doonan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
Minor in Group: German Pinscher
Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Schutzliebe Das Brunhildebeast (L Madeley)
Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Runner Up Neuter in Group: German Pinscher
Can & Aust Ch Ufourea Sunfire Girl (Imp CAN) (Angelsun Kennels)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Awesomissimo Flora (Shelley Shaw)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Can & Aust Ch Ufourea Sunfire Girl (Imp CAN) (Angelsun Kennels)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schutzliebe Das Brunhildebeast (L Madeley)
Res Bitch CC: Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Baby in Group: French Bulldog
Moonglade Leonardo (J & J Hart)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Res Dog CC: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Baby of Breed: Moonglade Leonardo (J & J Hart)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Chasing Chaos (B Schulz/ C Pedini & S Schulz)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lilella Oh My (Mrs M V Waldon)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Myflair White Limited Edition (Mrs M Waldon)