Newcastle A H & I Association Inc (NSW)

Date of Show : 28-Feb-2014 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)   (Total Entry : 297)

Best in Show & Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Runner Up in Show & Open in Show: Lowchen
Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)
Minor in Show: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Power Play (Anita-Kaye Malby & Annette Bowe)
Puppy in Show: Golden Retriever
Harvikgold Super Cooper RN (D & V Harris)
Junior in Show: Puli
Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew (P Hartwell & R Valore)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Baby in Group: Pug
Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Nagpuni Midnight Mischief (Terri Odell)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pinefield Duty Calls (Mrs Tracey Lee Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cavalierlove Pollys Pleasure (Sue Donahue)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nagpuni Midnight Mischief (Terri Odell)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Batpin Precious Gold (Barbara Smith)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Baby of Breed: Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 34)

Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Power Play (Anita-Kaye Malby & Annette Bowe)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Firebug (Mrs A Bowe)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Shindarrah Fire Hazard (M Jurkow)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)
Junior of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheilmont Marlee Rose (Whetu Knls & R Tidyman)
Puppy of Breed: Firezan Firebug (Mrs A Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jacknthebox Power Play (Anita-Kaye Malby & Annette Bowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shindarrah Fire Hazard (M Jurkow)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Atenta Tarantella (G L & J A Spears)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Ch Burragundy Dusty Drover (Mr T & Mrs P Kelly)
Baby in Group: Golden Retriever
Harvikgold Tiny Bounds RN (D & V Harris)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Adjobi Black Voodoo (D K & M L Rochester)
Puppy in Group: Golden Retriever
Harvikgold Super Cooper RN (D & V Harris)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Spiritrock Black Passion (Jude Tankard)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adjobi Only Heaven Knows (D k & M L Rochester)
Bitch CC & Minor of Breed: Adjobi Black Voodoo (D K & M L Rochester)

Cocker Spaniel (American)
Dog CC & Puppy of Breed: Cherryglen Original Sinner (Glenyce Cooke)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Cherryglen Love To Party (Glenyce Cooke)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
Puppy of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
Baby of Breed: Heiderst U R My Sunshine (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Burragundy Dusty Drover (Mr T & Mrs P Kelly)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Harvikgold Sparkling Ale (D & V Harris)
Baby of Breed: Harvikgold Tiny Bounds RN (D & V Harris)
Puppy of Breed: Harvikgold Super Cooper RN (D & V Harris)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cornerstone Many Miles To Blackboy (Imp NZ) (Jude Tankard)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Black Passion (Jude Tankard)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
Baby of Breed: Mycroft Merlion (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW) (Group Entry : 25)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Gr Ch Zanzipow Red Ladybird (Jennifer Power)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zanzipow Red Ladybird (Jennifer Power)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Meydak Phil A Delphia (Barry Meyers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballyboughal St Bridget (Imp NZ) (D G Hoyle & A Beecher)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachshaven Mega Dream (Storm Smith)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)
Junior in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew (P Hartwell & R Valore)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Rubysway Little Miss Trouble (Gail & Danielle Edmunds)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Minor of Breed: Aust Ch Willowpark Denim & Lace (R & S Stapley)
Puppy of Breed: Nuwarra Diamond Dust (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Sarbinma Chokerrerouge (Delwyn Whyburn)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rubysway Little Miss Trouble (Gail & Danielle Edmunds)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)

Puli
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew (P Hartwell & R Valore)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
Baby in Group: German Pinscher
Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)
Puppy in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Stir It Up (E & A Esad / C Bantoft)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle U Always had the power (Robyn Nagle/Helen Durell)
Aust Bred in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Guardian Moon Goddess (Judith A Oliver)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takas Cio Cio San (E & A Esad / L Grgat)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tribocie Stir It Up (E & A Esad / C Bantoft)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullsrkool Red Devils Star (E & A Esad)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guardian Moon Goddess (Judith A Oliver)
Baby of Breed: Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle U Always had the power (Robyn Nagle/Helen Durell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 35)

Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft Times Square (AI) (Mark Bradburn & Debbie Selden)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Borndownunda Nina Simone (G Folli)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Starswept Sky At Night (Mr C and Mrs K Sullivan)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Starswept Galileo (Mr C and Mrs K Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Starswept Sky At Night (Mr C and Mrs K Sullivan)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llancarfan Chai Latte (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard A Class Act (Kathleen McGuinness)
Baby of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)
Minor of Breed: Borndownunda Nina Simone (G Folli)

Great Dane
Baby of Breed: Aust Ch Riesenhaft Times Square (AI) (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hikaru My Friend Pero (Katie Watson)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bouffant Call The Papparazzi (AI) (Deborah Saunders)