Rockhampton Kennel Club (QLD)

Date of Show : 23-Aug-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Stanton (New Zealand)   (Total Entry : 266)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pointer
Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)
Minor in Show: Whippet
Parnew Show Me Da Lights (L D & A J Allen)
Puppy in Show: Dalmatian
Johgra Weekend In Paris (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt)
State Bred in Show: Pug
Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
Open Neuter in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Waitapu Instyle's Y Not (Jane Cantlon)

Baby SweepStakes - 3rd Place: British Bulldog
Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Akita
Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson / K Bell)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: St Bernard
Aust Ch Draycan Remi Vs (Stacy Guilfoyle)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Minor in Group: Papillon
Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kahleyvale Wisteria Lane (Carol Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders And Mr G Munro)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Anjophy Rain Lover (Mrs P Andri/Ms & Mr J & W Stewart-Cook)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Parkavon Master Of Fashion (Imp NZ) (A J & F Paterson)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenroyal Chinese Whispers (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Frawai Katy Perry (A J & F Paterson)
Baby of Breed: Glenroyal Fooled Ya Again (Rosslyn Gordon)

Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Precious Diamond (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Bitch CC & Minor of Breed: Tyju Eva Ready (Mr L and Mrs J Tyrer)
Junior of Breed: Tyju Domino (Larry Tyrer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Waitapu Instyle's Y Not (Jane Cantlon)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wakatang Words Of Love (AI) (T Matsen & R Balsillie)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karasani Sweet Dreams (T Matsen & R Balsillie)

Fox Terrier (Smooth)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Waitapu Instyle's Y Not (Jane Cantlon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Quite Th Heartbreaker (LH) (Judy Glover)
Minor in Group: Bracco Italiano
HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Puppy in Group: Pointer
Chesterhope Athena (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)
Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HiPoint Alessio (R & K Logan / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)

English Springer Spaniel
State Bred of Breed: Tahgaen Benchmark (P Boyd & G Reynolds)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg First Time in Forever (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Agasvari Ruby From Tiffany (Kathleen Eory)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chesterhope Athena (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Quite Th Heartbreaker (LH) (Judy Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand) (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Group: Whippet
Parnew Show Me Da Lights (L D & A J Allen)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rainmorn Oconee Tarnie (Janette Hogan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Volour (Janette Hogan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nooramunga Autumn Lilly (Sue Caldwell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Rainmorn Oconee Tarnie (Janette Hogan)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pazada Rebellious Belle (R & P Bazzocco / G & P Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like the Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Minor of Breed: Parnew Show Me Da Lights (L D & A J Allen)
Puppy of Breed: Jual Amulet (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell LondonCalling (Andrew & Carol Keong)
Puppy in Group: Border Collie
Fairenvy Kiwi Thunda (IID NZ) (Angela Findlay)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
Open in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Avahlee Girls Keep Secrets ET (Judith & Irene Hayton / Danni Mayne)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Mr RC Darcy (J N Whitehead)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fairenvy Kiwi Thunda (IID NZ) (Angela Findlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lochburn Drama N Oz (Imp NZ) (Angela Findlay)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lochburn Sassy N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Highclere Abby Rose RE TD AD JD (Naomi Shaw)

German Shepherd Dog
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldaina Chit Chat (J & I Hayton / M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Avahlee Girls Keep Secrets ET (Judith & Irene Hayton / Danni Mayne)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Volscaro Summer Thunder (Judith & Irene Hayton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: LaGuardia Eye Of The Tiger (Judith & Irene Hayton)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Bo Diddley (John Paterson)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell LondonCalling (Andrew & Carol Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Anevay Playing With Fire (C Aldridge)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Modavam I Am Ooloo (J & L Hales)
Minor in Group: Akita
Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson / K Bell)
Junior in Group: Siberian Husky
Kabanae Stand United (Kabanae Kennels)
Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Ichi No Ko (Kim Schroeder)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kemulvak Karmas Kalipso (Ms L Boulton)

Akita
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson / K Bell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (Ms L Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icepaws Inferno Red Wyld Love (Ms Linda Boulton)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Kemulvak Karmas Kalipso (Ms L Boulton)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Modavam I Am Ooloo (J & L Hales)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukan Ichi No Ko (Kim Schroeder)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anevay Playing With Fire (C Aldridge)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabanae Stand United (Kabanae Kennels)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Draycan Remi Vs (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Taittinger (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt)
Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Baby in Group: British Bulldog
Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Rain and Dance (Debra Randall)
Puppy in Group: Dalmatian
Johgra Weekend In Paris (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Bellissima The Queens Manpower (Debra Randall)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Adsila Into Eva (R & K Abell)
State Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Lord Wrinklz Of Foulden (R & K Abell)

British Bulldog
Baby of Breed: Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Minor of Breed: Aust Ch Majestueux LadyLuk De Surfcity (AI) (J & T Cumner)
Puppy of Breed: Aust Ch Snailsbury I'm Jonti (Irene Snailham)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Krystaway Taittinger (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Johgra Weekend In Paris (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Beautaureau Girl From The Hood (Ms F Kearney)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellissima The Queens Manpower (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Rain and Dance (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Lord Wrinklz Of Foulden (R & K Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez Adsila Into Eva (R & K Abell)