Ingham Kennel & Obedience Club Inc (PM Show) (QLD)
Date of Show : 21-Apr-2019 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Total Entry : 191)
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Runner Up in Show & Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Minor in Show: Havanese
Aust Ch Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly CantKeepMyHandsOff (Heath Thomson)
Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Open in Show: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Runner Up Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand) (Group Entry : 35)
Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)
Baby in Group: Pomeranian
Arderne Bohemian Rhapsody (S Whipps & K Dodds)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Mollabru Presumed Innocent (A & F Vecchio)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Furperson Bobby Boy (D Johnson)
Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Judges Choice Ya Gotta Have Heart For Bodacious (Imp USA) (F Vecchio / S Thomas)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mollabru Presumed Innocent (A & F Vecchio)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Parov Reach For The Stars (Loraine Korving & Raymond Wilson)
Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Baby of Breed: Samutra Jt Nickodemus (T Dixon)
Puppy of Breed: Furperson Zumba (D Johnson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Furperson Bobby Boy (D Johnson)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arderne Khan Drago (Karyn Dodds)
Baby of Breed: Arderne Bohemian Rhapsody (S Whipps & K Dodds)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand) (Group Entry : 19)
Aust Ch Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ifdawn Incy Skywalker (Mrs S Brazier)
Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC) (Group Entry : 19)
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly CantKeepMyHandsOff (Heath Thomson)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly CantKeepMyHandsOff (Heath Thomson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Junior of Breed: Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tropiclabs My Funny Valentine (David Gampe & Liz Hawkins)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 23)
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Baby in Group: Whippet
Whiparoo Heaven Can Wait AI (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Minor in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Bassparque Blaque Blaze (Fiona Rae)
Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bassparque Blaque Blaze (Fiona Rae)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Beauchasseur Lady Crush (Fiona Rae)
Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)
Baby of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Schlau Royal Diamond (W Vittori)
Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)
Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Balihai Royal Whisper (AI) (T Dixon)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Whippet
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Harroway Ericas Mark (Julie Bastin-Byrne)
Baby of Breed: Whiparoo Heaven Can Wait AI (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Baby (Dog) of Breed: Whiparoo Cast From Heaven AI (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand) (Group Entry : 35)
Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)
Open in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)
Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel HT RN (Toni Chandler)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC) (Group Entry : 26)
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
Baby in Group: German Pinscher
Aust Ch Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zamdigo Son Of A Gun (Ashlee Mahoney)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Winpara GP The Power of Money ( AI ) (Kym Giller)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)
Baby of Breed: Aust Ch Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 34)
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: Lhasa Apso
Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S & E Sanim/ S & B Lancey)
French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S & E Sanim/ S & B Lancey)