Australian Dog Show Scene Pty Ltd (PM Show) (SA)

Date of Show : 7-Nov-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Donaldson (QLD)

Aust Bred in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kosmos Immerso NellOro (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kosmos Argento Massicio (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kosmos Pas De Duex (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Kosmos Florentine (Ashleigh Divola & Clare Flattum)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gemnova Master Chief (Lynette Walker)
Bitch CC & Junior of Breed: Gemnova Fallen Angel (Lynette Walker)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Shiralea Taras Theme (Mrs L & Mr L Johnston)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)

Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Awesum Nutty Or Nice (Kyra Ricketts)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Waurstafford Great Gatsby (Kyra Ricketts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Res Bitch CC: Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)

Australian Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tainquest Maid Of Honor (AI) (C Gower)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Mrs D Swann)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Awesum Nutty Or Nice (Kyra Ricketts)
Minor of Breed: Awesum Covid Nineteen (Kyra Ricketts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Waurstafford Great Gatsby (Kyra Ricketts)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)

Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Always Gotcha Thinking (Monika Purdie)
Junior in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)

Cocker Spaniel (American)
Minor of Breed: Azel Always Gotcha Thinking (Monika Purdie)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Auldana Prince Of Atlantis (Mr J & Mrs Nickholds/Miss E Todd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glengordon Bees Dancinmoonbeam (Mr J & Mrs Nickholds/Miss E Todd)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daioni Forever Now (Mr J & Mrs Nickholds/Miss E Todd/Mrs A Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)

Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Minor in Group: Whippet
Ashsinhalt Keikaku (Georgina Roberts)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Basenji
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Baby of Breed: Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mikozi Take A Chance (L Uren)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashsinhalt Keikaku (Georgina Roberts)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)

Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonpeta Veni Vidi Vici (Vondoussa Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Windybrae The Spirit Stone (Graeme & Helen Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Junior in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Maiitsho Big Paws Ta Fill (AI) (Tori Haynes)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mymooch Judge This Baby (Mrs D M Cavaiuolo)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)

Runner Up in Group: Chow Chow
Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Open Neuter in Group: Shih Tzu
Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bettabull Candy Crush (Bullyack Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Touchofchow Hopez N Dreamz (Chowleigh & Touchofchow)
Baby of Breed: Chowleigh Box Of Chocolates For Touchofchow (Touchofchow)

French Bulldog
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)

Shih Tzu
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Shemara Different Worlds (Marion & Andrew Kidd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)