Mareeba & DIstrict Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

Date of Show : 1-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Beckett (NT)

Runner Up in Show & State Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Baby in Show: Afghan Hound
Bayan Storm Maiden (B Houston)
Minor in Show: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Saturday Nite Fever (Chikako Rudd)
Intermediate in Show: Australian Silky Terrier
Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Aust Bred in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Baby SweepStakes - 1st Place: Afghan Hound
Bayan Storm Maiden (B Houston)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)

Best in Group & Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Rocket Man (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby of Breed: Allannette Rocket Man (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Goodvibes Shes Got The Look (S & K Driemel /W & J Stewart-cook)

Pug
Baby (Dog) of Breed: Sheaoriada Fire N Ice (Tiana Elliott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)

Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)
Minor of Breed: Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)

Best in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Saturday Nite Fever (Chikako Rudd)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Moving Pictures (Teeri Davies)
Minor in Group: Labrador Retriever
Mullaya Rainmaker (W Chang)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly CantLet ThisMomentEnd (Terri Davies)
State Bred in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)
Open in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Roughfield IL Sorpasson (Imp NZ) (Wilhelm Chang)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly CantLet ThisMomentEnd (Terri Davies)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Baby of Breed: Macdolly Moving Pictures (Teeri Davies)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Saturday Nite Fever (Chikako Rudd)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Money Talks (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg All My Life To Live (AI) (Denise Burke)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Roughfield IL Sorpasson (Imp NZ) (Wilhelm Chang)
Bitch CC & Minor of Breed: Mullaya Rainmaker (W Chang)

Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)

Best in Group & State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Baby in Group: Afghan Hound
Bayan Storm Maiden (B Houston)
Minor in Group: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Afghan Hound
Baby of Breed: Bayan Storm Maiden (B Houston)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)

Best in Group & Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Quadrivium (AI) (Ms D Wilds)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Northernfell Cleopatra (AI) (Sarah Hill-Murray)
Aust Bred in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
Dog CC: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Quadrivium (AI) (Ms D Wilds)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Northernfell Cleopatra (AI) (Sarah Hill-Murray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Bitch CC: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eishund Playing With Fire (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Keelambara Allure Of Mistletoe (B & L Halliwell)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Darkgypsy Sumatran Tiger (Nicola Scanlon)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Keelambara Allure Of Mistletoe (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Bold and Beautiful (Kerry Kidner/Marjory Adkins/Pauline G)
Baby of Breed: Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)