Tully & District Kennel Club (QLD)

Date of Show : 8-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Hewinson (QLD)   (Total Entry : 186)

Best in Show & Open in Show: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Baby in Show: Schipperke
Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Show: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Intermediate in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Baby SweepStakes - 1st Place: Boxer
Jaksamlee Flower of Zah Ra (Ashlee Mahoney)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
Minor in Group: Bichon Frise
Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Minor of Breed: Funhund Ridiks Magical Masque (Donna Mulholland)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)

Pug
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Sk JCh Navigator Beetlegeize (Imp) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dior Grand-Toy (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Luxurytoypaw Utopia (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)
Puppy of Breed: Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Macdolly I Like To Move It (Terri Davies)
Minor in Group: Labrador Retriever
Mullaya Rainmaker (W Chang)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly CantLet ThisMomentEnd (Terri Davies)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
Baby of Breed: Macdolly I Like To Move It (Terri Davies)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)

Labrador Retriever
Bitch CC & Minor of Breed: Mullaya Rainmaker (W Chang)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Frejya (B Houston)
Baby in Group: Afghan Hound
Bayan Storm Maiden (B Houston)
Minor in Group: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Aust Bred in Group: Whippet
Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bayan Frejya (B Houston)
Baby of Breed: Bayan Storm Maiden (B Houston)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Baby of Breed: Aashudna Magic Millions with Buttonn (M Williams)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Star of Tsars (Barry Meyers)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Sheprose What A Performer (Wendy Hudson)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sheprose What A Performer (Wendy Hudson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 19)

Baby in Group: Boxer
Jaksamlee Flower of Zah Ra (Ashlee Mahoney)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Keelambara Allure Of Mistletoe (B & L Halliwell)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redbush Indigo Skye (Ashlee Mahoney)
Baby of Breed: Jaksamlee Flower of Zah Ra (Ashlee Mahoney)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Keelambara Allure Of Mistletoe (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Baby in Group: Schipperke
Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: French Bulldog
Bullstone Honey Im Home (J & J Hart)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Intermediate in Group: British Bulldog
Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bullstone Honey Im Home (J & J Hart)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Underane Dual Purpose (AI) (E Bauer)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Bold and Beautiful (Kerry Kidner/Marjory Adkins/Pauline G)
Res Dog CC & Minor of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)
Baby of Breed: Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)