Kennel Club of Tasmania (South) Inc (TAS)

Date of Show : 22-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Adrian Jones (TAS)   (Total Entry : 246)

Runner Up in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby in Show: Border Collie
Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
State Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Aust Bred in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Aphrodite (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)
Runner Up Neuter in Show: Beagle
Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Baby SweepStakes - 1st Place: Poodle (Toy)
Chezjolie TellN A Story (Adam Daley & Cathy Camac)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Weimaraner
Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (Rachael Holloway & Jacqualine Lincoln)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Pug
Aust & Neut Ch Mickshl Onyx is Black (Kerry Cannon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby in Group: Pekingese
Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chinkira Zara’s Gift (AI) (Mrs K Rydberg)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Baby of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sirram Beyond The Vision (AI) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Kerry Blue Terrier
Res Bitch CC: Dallaroo Leasionwitregenstauf (Mr T & Mrs P Searson)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)
Baby (Dog) of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Baby in Group: Flat Coated Retriever
Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Baby of Breed: Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Baby of Breed: Heiderst Wolf Of Wallstreet (AI) (Heiderst Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Libertyjewel Hello Again (Gillian Dight)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ghostwind Strictlyconfidential At Arnhill (Josh Turner)
Baby of Breed: Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)
Puppy of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Janet Ainscow (TAS) (Group Entry : 25)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kunanyi Just Add Magic (Mr G & Mrs J Laker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Kunanyi Summerleas Charm (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Baby (Dog) of Breed: Kunanyi Summerleas Triumph (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
Baby in Group: Border Collie
Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
State Bred in Group: Border Collie
Sanpasho Eldorado Dream (W & T Richardson)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Aphrodite (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Sanpasho Eldorado Dream (W & T Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)
Baby of Breed: Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Dog CC & Puppy of Breed: Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anbenly Aphrodite (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Puppy in Group: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Intermediate in Group: Samoyed
Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Call Me Caili (Mrs E Rilstone / Mr S & Mrs C Eastley)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Kurvon Alice In Chains (Yvonne Metzger)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Puppy (Bitch) of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Baby in Group: French Bulldog
Asplendour P La Pierre (D Clark)
Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kaii Knight Rider (Miss Jay-Anne Bransby)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Asplendour P La Pierre (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)