South Burnett National (QLD)

Date of Show : 1-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Michael Yates (QLD)   (Total Entry : 193)

Best in Show & Aust Bred in Show: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Ai) (Karyn McLennan)
Runner Up in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Intermediate in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Open in Show: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up Neuter in Show & Open Neuter in Show: Irish Setter
Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Dreamforever Pot O Cash (Penny Driver)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Jaja True Confessions (Janelle Mannell)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Hollinglen Top Gun (Ceri Ross)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Sianjo Chynna (Megan Chappell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hollinglen Top Gun (Ceri Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Izzendy Portia (Megan Chappell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Jaja Xiucaquie Prinz (Janelle Mannell & L Brooks)
Baby of Breed: Jaja Bare Confessions (Janelle Mannell)
Puppy of Breed: Tarquila Never Stop The Rhythm (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sianjo Chynna (Megan Chappell)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Sianjo Has Talent (Megan Chappell)
Res Bitch CC: Tarquila Mystic Wolf (Ann Parker)
Baby of Breed: Jaja True Confessions (Janelle Mannell)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch DeSugar Miss Violet DeVille (Amanda Anson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dreamforever Pot O Cash (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dreamforever Pop Of Fortune (Penny Driver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Bernard James (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Aust Bred in Group: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Ai) (Karyn McLennan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup Uptown Funk (Mel Marks)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD CD RA JC (Paula HIll)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mererid Magic Dragon (Ai) (Karyn McLennan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD CD RA JC (Paula HIll)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Staffdup Youve LostUr Muchness (Mel Marks)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Knights Angel JC (Paula Hill)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Staffdup Mahna Mahna (Mel Marks)
Baby of Breed: Staffdup Uptown Funk (Mel Marks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 27)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson)
Puppy in Group: Golden Retriever
GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Setter
Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson)

Cocker Spaniel
Res Dog CC: Spanriever Game Changer (Ann Morgan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spanriever Game Of Love (Ann Morgan)
Intermediate of Breed: Spanriever Starchaser (Ann Morgan)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Res Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg Lan Downunder (AI) (A Harriman & A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Minor of Breed: GoldMartini Not That Innocent (GoldMartini Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Charnnah Twist Rain With Fire (Ann Morgan)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ellerby Oakey (B Sakowski)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Gr Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rustyplains RumourHazit (B Whyte & S Robson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Rustyplains RumourHazit (B Whyte & S Robson)

Foxhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)

Greyhound
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Whippet
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Intermediate in Group: Beauceron
Gubernator Canis Mayrau (Imp CZE) (Mr Ronald Riseley)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Kuirau Black Caviar ET (Irene Hayton)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Silver Sam (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Wazwallaby Flamin Hott (Mrs S Ironmonger)
Baby of Breed: Waykrest Solo One (Wayne Carter)
Minor of Breed: Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
Open of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)

Beauceron
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gubernator Canis Mayrau (Imp CZE) (Mr Ronald Riseley)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chamshep Classic Jaimie (K McNamara)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tookurra Shining Embers (Samantha & Kayla Field)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Caleebra Diamonds in the Sky (N Naismith)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kuirau Black Caviar ET (Irene Hayton)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Wolfonyx Amazing Biff (Richard Clarke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Ice Queen (Richard Clarke)
Baby of Breed: Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Rosenval Parotai Colby (Imp NZ) (K & S Field/ J McDonald)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Cuuchin Gina Lollobrigida (AI) (Joyce Wheeler)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Ginger (Leigh Hinricks)
Baby of Breed: Cuuchin Morning Melody (AI) (Joyce Wheeler)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wolfonyx Dark Brandy (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Nanmas Metease (Tracy Lamb)
Puppy in Group: Rottweiler
Madhausrotts Absolut Altitude (J Sakowski)
Open in Group: Dogue de Bordeaux
Redsomore Fortunate Son (R Deeks/ A Turner/ L Lovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nanmas Khaleesi (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Nanmas Metease (Tracy Lamb)
Baby (Dog) of Breed: Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
Minor of Breed: Nanmas Dukes A Hazzard (Tracy Lamb)
Junior of Breed: Nanmas x-file (D Davies/T Lamb)
Open of Breed: Redsomore Fortunate Son (R Deeks/ A Turner/ L Lovell)

Rottweiler
Res Dog CC & Puppy of Breed: Madhausrotts Absolut Altitude (J Sakowski)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Madhausrotts Absolut Intensity (L Madeley)
Baby of Breed: Madhausrotts Higher Power (L Madeley)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wolfworx Geisha Girl (A R Craze & J M Wheeler)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 13)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Paceaway Baranger (Michelle Little)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Paceaway Baranger (Michelle Little)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)