Yass Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 16-Mar-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)

Runner Up in Show: Basset Hound
Aust Sup Ch Swede Sun's Trooper (Imp SWD) (John Bink)
Baby in Show: Samoyed
Icemist The Snow Maiden (R & C Schuck)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)
Puppy in Show: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Perfect Doll (M & A Martin)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Champion Kirindal Spot On (Jan Kirin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)

Runner Up in Group: Havanese
Aust Gr Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
Baby in Group: Havanese
Oleala Cest La Vie (P Hoole / K Jensen)
Minor in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
Junior in Group: Maltese
Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Galig Sweet Sweet Laelia (G Sporne and M Ashton-Sporne)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Minor of Breed: Coloora Buckle My Shoe (L J Morris)
Puppy of Breed: Coloora Catching Moonbeams (L J Morris)
Junior of Breed: Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Calysta Nothing Butthebestbrew (Courtney & Simon Locke)
Junior of Breed: Calysta Weren't Born To Follow (Courtney & Simon Locke)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Calysta Brew N The Best (Courtney & Simon Locke)
Puppy of Breed: Calysta Forever More (Courtney & Simon Lovke)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mrs L Rattray)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)
Dog CC: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)
Minor of Breed: Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Ab Initio (Ms Gail Ransom)
Baby of Breed: Oleala Cest La Vie (P Hoole / K Jensen)

Italian Greyhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Galig Sweet Sweet Laelia (G Sporne and M Ashton-Sporne)
Baby of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)
Minor of Breed: Giocattolo Diamonde Nero (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Puppy of Breed: Giocattolo Perla Nero (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Forget Me Not (Yvette and Murray Rolfe)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Runner Up in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Baby in Group: Skye Terrier
Wanmirri Callen With Benefits (R Chandler & R Davis)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Let Play Games (R Chandler/R Davis)
Baby of Breed: Wanmirri Callen With Benefits (R Chandler & R Davis)

West Highland White Terrier
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Bitch CC & Puppy of Breed: Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust & NZ Ch Ltrend A Thousand Kisses Deep (M & D Barnett / D Hull)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Alhambra Victoria Wood (Mr M & Mrs K Keely)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Amdak Evil Intentions (M & D Barnett)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz Loves The Limelight (Deb Moran)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Perfect Doll (M & A Martin)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenbriar Moulyn Rouge (Keely & McFadden)
Minor of Breed: Salzuflen The Way We Were (I F & L E Connor)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Ltrend A Thousand Kisses Deep (M & D Barnett / D Hull)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebonn Tis Keepn The Future At Ltrend (Imp NZ) (M & D Barnett / D Hull)
Baby of Breed: Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)
Minor of Breed: Amdak Evil Intentions (M & D Barnett)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Corpus Christi (Dee Jones & Greg Browne)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alhambra Victoria Wood (Mr M & Mrs K Keely)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Am / Can & Aust Ch Hunterspride The Canadian Way (Imp CAN) (Moruada Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Edelhof The Chatterbox (Deb Moran)
Baby of Breed: Moruada Standing Ovation (S Wright & T Taylor)
Junior of Breed: Demorz Loves The Limelight (Deb Moran)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Perfect Doll (M & A Martin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M & A Martin)
Minor of Breed: Aust Ch Bradorla On The Board (M & A Martin)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Swede Sun's Trooper (Imp SWD) (John Bink)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush O Ye Of Little Faith (Gonzalo Donoso / T Gardiner / L&H Gibson)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Vegemite (AI) (John Bink)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)
Baby of Breed: Karakush O Ye Of Little Faith (Gonzalo Donoso / T Gardiner / L&H Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swede Sun's Trooper (Imp SWD) (John Bink)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Earlingford Vegemite (AI) (John Bink)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wadadaky Wave Dancer (Susan Serna)
Minor of Breed: Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
Baby of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)

Whippet
R/UP BOB and Dog CC: Daneson Darcez Artful Dodger (J Stephenson & W Downing)
Baby of Breed: Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)
Minor in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Ferona Dreams Come True (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Kazjs Dazzlem Razzlem (Murray Rolfe)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Belganprix Hear Me Iam Talking (Fay Philp)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kazjs Dazzlem Razzlem (Murray Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ferona Dreams Come True (Yvette Rolfe)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)

Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Baby in Group: Samoyed
Icemist The Snow Maiden (R & C Schuck)
Minor in Group: Samoyed
Lealsam Ruff-N-Tuff (Imp NZ) (R & C Schuck)
Puppy in Group: Boxer
Kaztornic Aces High (J Strachen & K Oliver)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Gr Ch GrizzMuffley Get Wild (B A & S D Wehmeier)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Thasrite Witches Dust (AI) (B M Thompson)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Kaztornic Aces High (J Strachen & K Oliver)
Dog CC & Minor of Breed: Oleala Got It Going On (Hoole/Jensen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch GrizzMuffley Get Wild (B A & S D Wehmeier)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Baby of Breed: GrizzMuffley Funky Dollah Bill (B A & S D Wehmeier)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Despreaux Highlander (Ms T Bassett & Mrs F Cartledge)
Bitch CC & Puppy of Breed: Despreaux La Chanteuse (Ms T Bassett & Mrs F Cartledge)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Rotteln Enuff Said (L & S T Fletcher)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sonata Arctica Yngvie Dexterson (Imp POL) (R & C Schuck)
R/UP BOB & Minor of Breed: Lealsam Ruff-N-Tuff (Imp NZ) (R & C Schuck)
Baby of Breed: Icemist The Snow Maiden (R & C Schuck)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doenitz Right Hand Man (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Doenitz The Iron Lady (IID UK) (M Lees & M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Lady GaGa (M Camac / J Longmire & I Glen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar)
Baby in Group: French Bulldog
Boudin Woop It Up (Kristy Cassidy)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Champion Kirindal Spot On (Jan Kirin)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Eddybul Holy Grail (Laurie Edwards)
Baby of Breed: Eddybul Hells Bells (Laurie Edwards)

Chow Chow
Baby of Breed: Chowpride Heart to Heart (Paul and Angela Tosic)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Champion Kirindal Spot On (Jan Kirin)
Baby of Breed: Kirindal All time Classic (Jan Kirin)

French Bulldog
Baby of Breed: Boudin Woop It Up (Kristy Cassidy)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mannerking Dare Devil (Rex Blatch)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Breaking Dawn (Debbie King)
Baby of Breed: Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Eclipse (Rex Blatch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Lady GaGa (M Camac / J Longmire & I Glen)
Dog CC: Aust Sup Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)