Tweed River Ag Show Society (NSW)

Date of Show : 31-Oct-2014 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Marilyn Rose (QLD)   (Total Entry : 261)

Runner Up in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Baby in Show: Labrador Retriever
Booroomgai Independence Gold (Mrs Ellen Gale)
Minor in Show: French Bulldog
Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)
Intermediate in Show: Schnauzer (Miniature)
Am Gr Ch Reptition's Upyrkilt (Imp USA) (Stacy Kellie)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Booroomgai Independence Gold (Mrs Ellen Gale)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Raymond Carpenter (QLD)  (Group Entry : 39)

Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Toyopet Power To The Max (H E J Bright)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Open in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)
Bitch CC & Junior of Breed: Innesveil Classic Spellbound (J & Y Faber)
Baby of Breed: Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amorechi Aim For Fame (Ray & Naomi Drews)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bramver's Abner (Imp JAP) (H E J Bright)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Norpeti Ima Dream N Lovinit (Ray & Naomi Drews)
Baby of Breed: Toyopet Power To The Max (H E J Bright)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowenhart GotMy ButtnGear (L & C Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhart MoreThan MyPricetag (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Papunique Teddys Charmer (Mrs J A Moy)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Atalair Coco Chanel (Mr David A Laird)
Dog CC & Minor of Breed: Atalair Drachma (Mr David A Laird)
Puppy of Breed: Atalair Dulcinaya (Mr D A Laird)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Marilyn Rose (QLD)  (Group Entry : 43)

Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Firezan Snow and Steel (B J Duncan)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Im Sexy N I Know It (Jason & Nadia Attridge)
Baby of Breed: Casmara/JR Cornelius (Fran Kinnear)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casmara /JR Absolute Delight (Fran Kinnear)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Raymond Carpenter (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CCD RN (Miss C Ryan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
Baby in Group: Labrador Retriever
Booroomgai Independence Gold (Mrs Ellen Gale)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stormbay Pacific Privateer (Imp NZ) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chessiehaven Haven Suga (Mr J Stafford)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larona Twirl For Effect (AI) (R Arnott & S Phillips)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CCD RN (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)
Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tenarda All Class (Margaret Wedgwood)
Baby of Breed: Booroomgai Independence Gold (Mrs Ellen Gale)
Junior of Breed: Booroomgai Hot Topic CCD RN (Mrs Ellen Gale)
Intermediate of Breed: Labraddell All Star (AI) (Carol Olive)
Aust Bred of Breed: Bonnsway Im So Special (Mr D Riddle & Ms K Eyles)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Marilyn Rose (QLD) (Group Entry : 57)

Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Adbesare three times a lady (AI) (Trish Gonzalez)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Seablueridge Bear (Trish Gonzalez Denise Mitchell)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Shazzam (Jacky Harnett & Jacob Joy)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tianze Shazzam (Jacky Harnett & Jacob Joy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)
Bitch CC & Junior of Breed: Khandhu Baby Sheez Got It (G Woerner / P & P Hewitt / Noosha Skinner)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Russkimir Phantom Embers (M Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Kool Paris (V Bowden)
Baby of Breed: Shasdin Royal Lickety Split (V Bowden)
Baby (Bitch) of Breed: Valgarden Caramel Latte (V Bowden)
Open of Breed: Am Gr Ch Rabows Peck Of Pickled Peppers (Imp USA) (Val Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark Yardley & Jo Scott)
Baby of Breed: Assuana Henry Cool (M Yardley & J Scott)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Vintage Valentino (AI) (D C & C A McGreevy)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare three times a lady (AI) (Trish Gonzalez)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Seablueridge Ringo (Trish Gonzalez)
Minor of Breed: Seablueridge Bear (Trish Gonzalez Denise Mitchell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Raymond Carpenter (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)
Runner Up in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)
Baby in Group: Puli
Majormarc Agnes (S J Smith/ V Grasso & A J Smith)
Minor in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Dewregal Too Shay (J Phillips)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dewregal Too Shay (J Phillips)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)
Baby of Breed: Majormarc Agnes (S J Smith/ V Grasso & A J Smith)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Marilyn Rose (QLD)  (Group Entry : 19)

Baby in Group: Schnauzer
Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Am Gr Ch Reptition's Upyrkilt (Imp USA) (Stacy Kellie)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wamphyri Xanthea Rosa (Rhonda Bridges)

Schnauzer
Baby of Breed: Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Reptition's Upyrkilt (Imp USA) (Stacy Kellie)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Lisa Carpenter (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Baby in Group: Schipperke
Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)
Minor in Group: French Bulldog
Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Jeunesse Hard Copy (Pamela Hose)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Avenir Chocolat (Alisa Watson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adithe Yolande Guilfo (Miss J A McRobie)
Dog CC & Intermediate of Breed: Jeunesse Hard Copy (Pamela Hose)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)