Pioneer Valley Kennel Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 27-Apr-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Anderson (ACT)   (Total Entry : 154)

Best in Show & State Bred in Show: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Runner Up in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)
Puppy in Show: Chinese Crested Dog
Casmai Suns Out Buns Out (Cassie Hatfield)
Junior in Show: Australian Shepherd
Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)
Intermediate in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)
Aust Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Aust Sup Ch Neut Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Danielle Dryburgh (NSW)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Suns Out Buns Out (Cassie Hatfield)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkycharm Xcellence In Blue (K McNamara / A Clarke)
Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkycharm Xcellence In Blue (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmai Suns Out Buns Out (Cassie Hatfield)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Nagle (NSW)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Snowscott Outlander Jamie (Pauline Ellen Redpath)
Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Seaquince Abbie Rose (Pauline Ellen Redpath)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrinarra Summer Breeze (S L Baile)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seaquince Abbie Rose (Pauline Ellen Redpath)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowscott Outlander Jamie (Pauline Ellen Redpath)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jaqov Eternal fire (AI) (Jenna Kirby)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Danielle Dryburgh (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan / J & R Mirto)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)
Puppy in Group: Field Spaniel
Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch HiPoint Frozen Assetts (Mr J & Mrs R Mirto & Mr R & Mrs K Logan)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan / J & R Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Macdolly If By Chance (Denise Burke)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
State Bred of Breed: Cobalt As The Cookie Crumbles at Macdolly (Denise Burke)
State Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch (T) Longbourn Constance Bonacieux (Mrs C & Mr J Webster)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)

Large Munsterlander
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ratek He Is The One (Alexandra Tilbrook)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HiPoint Frozen Assetts (Mr J & Mrs R Mirto & Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Silver Dream (B Sue Barrs)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Pinerock Really Truly of Panoply (Imp NZ) (B Sue Barrs)
Open of Breed: Aust Ch Pinerock Paw Print of Arista (Imp NZ) (Colleen Marwood & Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Nagle (NSW) (Group Entry : 15)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aslan Dont Want Ya Money Honey (AI) (Mrs K Brown)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley & Shannon Yardley)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Ashtonleigh Legend Of Zelda (Mrs L Kiesanowski)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Ashtonleigh Summer Magic (Mrs L Kiesanowski)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Ashtonleigh Sir Richard (Mrs L & Mr G Kiesanowski)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Sup Ch Neut Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashtonleigh Summer Magic (Mrs L Kiesanowski)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karonika Capri (Mrs L Kiesanowski)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashtonleigh Sir Richard (Mrs L & Mr G Kiesanowski)
Baby of Breed: Ashtonleigh Legend Of Zelda (Mrs L Kiesanowski)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley & Shannon Yardley)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aslan Dont Want Ya Money Honey (AI) (Mrs K Brown)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aslan Ramblin Man (AI) (Lana McCrindle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Anderson (ACT)  (Group Entry : 40)

Best in Group & State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Desert Queen (Bill & Kirrie Ballard)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Warrukadli Desert Queen (Bill & Kirrie Ballard)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)
Baby of Breed: Chamshep Stirrin The Pot (Bryanna Ryan)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)
Puppy of Breed: Justajoke Rumour Has It (Judy Mc Cann)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lozani Harmonyz Secret (Janine Hourn)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karraine Time to Shine (AI) (Janine Hourn)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Pumi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kelprin Eszty Queen (Miss A McCann)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sheltrue Whos That Girl (AI) (J M Allen)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene Rolls Royce (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Carenci Top Gun Fighter (Rebecca Wilson)
Baby of Breed: Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Nagle (NSW)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Polemistis Inky Pinky Ponky (Donna Mulholland)
Junior in Group: Dobermann
Doberling Keen To Shine (Mrs K Kidner)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Salhia First King of the North (Donna Mulholland, Lauren McKillop Davies)
Aust Bred in Group: German Pinscher
Kaitler Feel The Burn (Ashleigh Grendon, Michele Beyer, Charlotte Manton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Sahne Razzle Dazzle (AI) (Imp NZ) (Cheryl Jones)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Doberling Keen To Shine (Mrs K Kidner)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kaitler Feel The Burn (Ashleigh Grendon, Michele Beyer, Charlotte Manton)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Polemistis Inky Pinky Ponky (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Sumatran Moonstone (Nicola Scanlon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sahne Razzle Dazzle (AI) (Imp NZ) (Cheryl Jones)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Regenstauf Lipsmackin Legacy (Iris Cox)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Salhia First King of the North (Donna Mulholland, Lauren McKillop Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Anderson (ACT)  (Group Entry : 12)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)
Runner Up in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Jennde Shut Up And Bite Me (Deanne Elms)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedori Mah Na Mah Na (AI) (Katrina Santas)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)
Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Evoluer Caught By Her Charm (C Donaldson)
Runner Up Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Mah Na Mah Na (AI) (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jennde Shut Up And Bite Me (Deanne Elms)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Evoluer Caught By Her Charm (C Donaldson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)