Brighton Kennel Club Inc (Show 2) (TAS)

Date of Show : 16-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Caroline Stuart (NSW)   (Total Entry : 165)

Best in Show & Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Show: Havanese
Carnwath Hudson (Ruth Davis)
State Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Tazlon Once Upon A Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Candi Man (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kandccamo Ice Cold By Knight (Mrs K Camilleri)
Baby in Group: Havanese
Carnwath Hudson (Ruth Davis)
Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
State Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Coleisha Delta Dawn (Elizabeth Coleman)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Majomarc I Take Mine Black (Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)
Baby of Breed: Heartsilk Pippi Longstocking (Janice E Klaus)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amourchiot Take A Chance On Me (Mrs T Schofield & Ms D Kremmer)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kandccamo Ice Cold By Knight (Mrs K Camilleri)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Candi Man (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)
Baby of Breed: Carnwath Hudson (Ruth Davis)

Papillon
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Malibutango Always Alice (Susan Glennon)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khyleini Cheesy Nacho (Mr F Menezes & Ms J Hellessey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Chinkira Jabari Flames (Sheryl Jordan)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Delta Dawn (Elizabeth Coleman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ittybitty One Tuff Sailor (Sheryl Jordan Tora Jarvis)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Pugmate Oops I Did it Again (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pugmate Shake It Off (Pugmate Kennels)
Baby of Breed: Maskerade Evermore (Pugmate Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Maskerade This Love (Pugmate Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Intermediate in Group: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Rebel With Applause At Maddyroe (Mr M Muldoon)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sirram A Touch Of Paradise (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sirram Man Of Steel (AI) (T Matsen & R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anluan Rebel With Applause At Maddyroe (Mr M Muldoon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adoralink Whisky A Go Go (Mr M Muldoon)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 28)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Tazlon Once Upon A Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Sky Full Of Stars (AI) (Ms S Rattle & Mr T Sproule)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Zenchar Journey Into The Dark (AI) (V Sullivan, S Rattle & T Sproule)
Intermediate in Group: Wirehaired Slovakian Pointer
Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Showfield Tassie Snow Devil (Mr & Mrs J & Miss S Teniswood)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Zenchar Journey Into The Dark (AI) (V Sullivan, S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Puppy of Breed: Aust Ch Zenchar Sky Full Of Stars (AI) (Ms S Rattle & Mr T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tazlon Once Upon A Time (Mr B & Mrs M Gourlay)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grausturm Envy Arctic Wisps (AI) (Ingrid Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW) (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Group: Beagle
Kunanyi Star Dancer (Mr G & Mrs J Laker)
Open in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Kamahi Diamond Fields (Kathy Harvey)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alaqadar Bizait (Judy Menzie)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kunanyi Graceful Showgirl (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kunanyi Bourne Lonestar (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Kunanyi Star Dancer (Mr G & Mrs J Laker)
Baby (Dog) of Breed: Kunanyi Star Struck (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kamahi Diamond Fields (Kathy Harvey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)
Baby of Breed: Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton, Dr Beth Tillman & Kerry Baker)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beauvest Metallic Cool Cat (Stephen & Alison Hall)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton, Dr Beth Tillman & Kerry Baker)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)
Baby of Breed: Sanpasho Amber Kiss (Mr R & Mrs H Owen)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Forged in Fire At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Feu Orange At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whoami Playing To Win (J & M Kaden & K Post)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 18)

Runner Up in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)
Baby in Group: German Pinscher
Masterkarn Xclusivly DunNDusted (Kerry Adams)
Junior in Group: Akita
Ishin Jealousy Its A Curse (Elise Hinde)
Intermediate in Group: Samoyed
Classicana Elfin Charm (Lesley Eaton)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ishin Jealousy Its A Curse (Elise Hinde)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)

German Pinscher
Baby of Breed: Masterkarn Xclusivly DunNDusted (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Baby of Breed: Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Baby (Bitch) of Breed: Yesallaw Bythe Light Ofthe Sea (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Classicana Elfin Charm (Lesley Eaton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Classicana Just Popinski (Lesley Eaton)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 13)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Court Room Drama (Teena Sloan)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Room Drama (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)