Comboyne A & H Association Inc (NSW)

Date of Show : 24-Feb-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW)

Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Nuit Naughty Romance (B & M Borg)
Minor in Show: Basenji
Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Junior in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Intermediate in Show: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Adalia Weekend At Chads CD RE ET TD (Sandra Schrumpf)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Rhodesian Ridgeback
Terjon Keep The Dream Alive (AI) (Mrs GL Baldock)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Finnish Lapphund
Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bit of a Doll (Mrs J A Maclean)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Basenji
Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Beagle
Cliftop Tequila Spritz (Sharon Gilkison)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kabova Special Agent O (R Holtkamp)
Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch YaramanLodge Hot Gossip (Barbara Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Aust Ch Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)

Italian Greyhound
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch YaramanLodge Hot Gossip (Barbara Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Yaramanlodge Itsallabout me (Barbara Smith)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent O (R Holtkamp)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Bat Outta Hell (R Holtkamp)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldridge Little Miss Marley (BH & KJ Liddell)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bxact Youre In My Spot (Kristy Roebig & James White)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Doubleg Chocolate Surprize (Jane Davis)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)

Baby in Group: Weimaraner
Aschewei Sin In A Silver Suit (N & B Turner)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Weimaraner
Baby of Breed: Aschewei Sin In A Silver Suit (N & B Turner)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llanrhos Cordelia (Robyn Fitzgerald)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
Runner Up in Group & Minor in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Terjon Keep The Dream Alive (AI) (Mrs GL Baldock)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Cedarrose Jumping Jewelry (Vicki Page)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi Rapt in Rubys (Michelle Darr)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cliftop Tequila Spritz (Sharon Gilkison)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Midaka Little Lord Silver (K L Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist's Palette (Imp NZ) (K L Glanford)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)
Baby of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Baby (Bitch) of Breed: Midaka Nina Ivy (K L Glanford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowender Candis Cayne (Paul F P Bevins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lowender Shalom Alachiem (Paul Bevins)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler (Ms N Burton & Mr D Addems)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cedarrose Ona Promise (AI) (Vicki Page)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Terjon Lucky Dream (Glenda Baldock)
Baby of Breed: Terjon Keep The Dream Alive (AI) (Mrs GL Baldock)
Puppy of Breed: Cedarrose Jumping Jewelry (Vicki Page)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Terjon Dream Of Xmas (Glenda Baldock)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Nuit Naughty Romance (B & M Borg)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bit of a Doll (Mrs J A Maclean)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tervailles Grimm Faerie Tale (B & M Borg)
Baby of Breed: Toujour Nuit Naughty Romance (B & M Borg)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Baby of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dwyfor Isnt She Lovely (AI) (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Doll (Mrs J A Maclean)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Private Idaho (AI) (Imp NZ) (Andrew Hobday & Katrina Santas)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bellezzatoro Shes A Gshock (Mr D Addems & Ms N Burton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle But Wait Theres More (Nagle/Durell)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Private Idaho (AI) (Imp NZ) (Andrew Hobday & Katrina Santas)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Shes A Gshock (Mr D Addems & Ms N Burton)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle But Wait Theres More (Nagle/Durell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Redorah Hell Hath No Fury (Ms D Lawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
Minor of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Adalia Weekend At Chads CD RE ET TD (Sandra Schrumpf)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adalia Weekend At Chads CD RE ET TD (Sandra Schrumpf)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)