Cairns City Kennel Club Inc (AM Show) (QLD)

Date of Show : 4-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
Minor in Show: Neapolitan Mastiff
Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
Intermediate in Show: Basenji
Aust Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Baby SweepStakes - 1st Place: Tibetan Terrier
Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Neapolitan Mastiff
Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)
Minor in Group: Havanese
Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Partidance (Fran Darling)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Res Dog CC: Zeltica San Ignacio (Mrs J Holcombe)
Baby of Breed: Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Shantiah All Fired Up (C Needham)
Baby of Breed: Samutra Jt Nickodemus (T Dixon)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (Fran Darling)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
Baby of Breed: Arderne Bohemian Rhapsody (S Whipps & K Dodds)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
R/UP BOB & Res Dog CC: Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bruebek Nicoletta (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Ravinboutya Total Pandamonium (M Boucher & N Keedle)
Best Neuter in Group & Intermediate Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
Bitch CC & Junior of Breed: Ravinboutya Total Pandamonium (M Boucher & N Keedle)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)
Baby of Breed: Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Aust Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (E Smith/ K Hollingworth/ P Grutzner)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly CantGetNoSatisfaction (Denise Burke)
Baby in Group: Golden Retriever
Asuare Give Me Diamonds (Heath Thomson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Pepperpot (Heath Thomson)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Macdolly CantGetNoSatisfaction (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Aust Bred of Breed: Macdolly Pepperpot (Heath Thomson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (E Smith/ K Hollingworth/ P Grutzner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Brysnif And How About That (T Elliott- Dixon)

Golden Retriever
Baby of Breed: Asuare Give Me Diamonds (Heath Thomson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Puppy in Group: Basenji
Lomar I Spy (L Marsden)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lomar I Spy (L Marsden)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)
Baby of Breed: Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Schlau Royal Diamond (W Vittori)

Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Balihai Royal Whisper (AI) (T Dixon)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Candy And Roses At Aingealag (Debbie Angel)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Kelpie
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tropicrain Gypsy Rose (Mrs Michelle Doonan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Antudor Candy And Roses At Aingealag (Debbie Angel)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade Bratyka Zirka (Hart J & J)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: Lhasa Apso
Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moonglade Bratyka Zirka (Hart J & J)
Bitch CC & Minor of Breed: Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Minor of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Baby of Breed: Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)