Dareton Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 14-Jul-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Show: Pug
Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Sevoier Kat Amonst The Pigeons (Sevoier Kennels)
Aust Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Sevoier Kat Amonst The Pigeons (Sevoier Kennels)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Basset Hound
Beauchasseur Ravishing Rita (Chris Lawrence)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Samoyed
Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Shartooz Sassy (S J Baillie)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Jayjess Rolling High (S J Baillie)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kqrac The Arrow Of Gold (Ms J Owen & Ms V R McLaughlin)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)
Junior of Breed: Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shartooz Sassy (S J Baillie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Macgyver (S J Baillie)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jayjess Rolling High (S J Baillie)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Envy Me (J Watson)
Minor in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Baby of Breed: Manfreds Envy Me (J Watson)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Kat Amonst The Pigeons (Sevoier Kennels)
Minor in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Fly The Coop To Belcroft (AI) (D & M Bellamy)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Gr & Neut Gr Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bifield Fly The Coop To Belcroft (AI) (D & M Bellamy)

Curly Coated Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
Baby of Breed: Curlesque Man Of My Dreams (A & T Hinks)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (Mr V McPhee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (Rasche/Merchant/Parker/Hartnett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Kat Amonst The Pigeons (Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Regalrite Cody (Caron Glavocih)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Junior (Bitch) of Breed: Hvar Savanah Raine (Caron Glavocih)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
Reserve Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Baradav Out N About CD RAE (Tanya Martyn)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kirkdell Maestra (B Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Intermediate of Breed: Aust Ch Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Keaton Syenna (A & C McKinnon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Basset Hound
Baby of Breed: Beauchasseur Ravishing Rita (Chris Lawrence)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keaton Syenna (A & C McKinnon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Res Dog CC & Minor of Breed: Fluermack Golden Glow (Anette Mckinnon & Cherie Ribarits)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Kalora Quality Control (AI) (Kalora Kennels)
Runner Up in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Baby in Group: Collie (Rough)
Carluke This Is Me (Mrs C & Miss K Baker)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvaghost Cake By The Ocean (AI) (Silvaghost Kennels)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Merrinda This Girl Of Joy (AI) (Claire Stipic)
Baby of Breed: Tookurra First Kiss (Paula Wachtel)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Carluke Myhart Willgo On (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Carluke This Is Me (Mrs C & Miss K Baker)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rimini South Dakota (R Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalora Quality Control (AI) (Kalora Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
Minor in Group: Rottweiler
Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)
Puppy in Group: Samoyed
Snerzok Cool Sadie (J & D Wilders)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (J & D Wilders)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Snerzok River of Arizzona (Deb Williams)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)
Junior of Breed: Aust Ch Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Snerzok Invictus (J & D Wilders)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (J & D Wilders)
Res Dog CC & Minor of Breed: Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Snerzok Cool Sadie (J & D Wilders)
Junior of Breed: Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Snerzok River of Arizzona (Deb Williams)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)
Baby in Group: French Bulldog
Repard Stairway to Heaven (Mrs Y Draper)
Puppy in Group: French Bulldog
Beautaureau Potins Idol (Fiona Kearney)
Junior in Group: British Bulldog
Glenarvey She Got The Look (Cherie Terry)
Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Preciousbull UK Pomie Lad (Cherie Terry)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rocknrollers I Want To Be Free (Mr B & Mrs E Duncan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Preciousbull UK Pomie Lad (Cherie Terry)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Glenarvey She Got The Look (Cherie Terry)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Coach Maker (AI) (Jenni Oconnor)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beautaureau Potins Idol (Fiona Kearney)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Beautaureau Embrasse Mon Toosh (Cherie Terry)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Beautaureau Tout Sur Moi (Fiona Kearney)
Baby of Breed: Repard Stairway to Heaven (Mrs Y Draper)
Puppy (Dog) of Breed: Beautaureau The Experience (Fiona Kearney)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Beautaureau Black Beauty (Fiona Kearney)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)