Australian Dog Show Scene Pty Ltd (AM Show) (SA)

Date of Show : 8-Nov-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Erin Brown (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Collie (Rough)
Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Aust Bred in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shih Tzu
Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Neverland Manhattan Blue (Rob Douglass)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gemnova Fallen Angel (Lynette Walker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Gemnova Master Chief (Lynette Walker)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shiralea Taras Theme (Mrs L & Mr L Johnston)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Afilar A Knight in Paris (Sue Foster)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Guess Whos Back (J Watson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)

Australian Terrier
Junior of Breed: Tainquest Hearts On Fire (AI) (C Gower)

Soft Coated Wheaten Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Mrs D Swann)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyehaven Man On Fire (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waldwiese In A League Ofmy Own (AI) (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)

Minor in Group: Whippet
Ashsinhalt Show Of Resilience (Georgina Roberts)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kushika Playing The Point (T Viitamaa)

Basenji
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Baby of Breed: Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikozi Take A Chance (L Uren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kushika Playing The Point (T Viitamaa)

Whippet
Dog CC & Minor of Breed: Ashsinhalt Show Of Resilience (Georgina Roberts)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky HT (Miriam Schiller)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky HT (Miriam Schiller)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonpeta Veni Vidi Vici (Vondoussa Kennels)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Maiitsho Big Paws Ta Fill (AI) (Tori Haynes)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mymooch Judge This Baby (Mrs D M Cavaiuolo)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Snowpackjana Phantom Menace (J & C Aranyos)
Baby of Breed: Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Chow Chow
Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Puppy in Group: Boston Terrier
Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shih Tzu
Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bettabull Candy Crush (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bettabull Tuff As Nailz (AI) (Bullyack Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Touchofchow Hopez N Dreamz (Chowleigh & Touchofchow)
Baby of Breed: Chowleigh Box Of Chocolates For Touchofchow (Touchofchow)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shemara Different Worlds (Marion & Andrew Kidd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)