Greater Western All Breeds Obedience & Agility Club Inc (NSW)

Date of Show : 7-Oct-2013 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Blueamble Stelaluna (Mr A & Mrs J Lamberton)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Zoe Dancing Queen (Susan Brown)
Puppy in Show: French Bulldog
Warpaint Some Velvet Morning (AI) (Thorpe & Daidone)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Gisela Lesh (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Edenridge Storm In A Teacup (Chris Darwen)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / NZ / Hun & Hun Jr Ch Massivus Angel's Felix At Heronsbridge (Imp UK) (S Shellback & T Kennard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shellbears Rolly Polly (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Heaven On Toast (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)

Papillon
Bitch CC & Junior of Breed: Mondelise Hot Gossip (S Macfarlane)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pompillon Can't B Tamed (Di Cavanagh)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Gisela Lesh (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Parson Russell Terrier
Aust Ch Charizelle Sailing Away (J and L Ellem/ C Trainor)
Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Toshiaki Just Perfick (Mrs L K Brown)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Ironklad Excuse My French (K Oseckas)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: RufDiamonz Shake Rattle n Roll (Rufdiamonz/Ingram)
R/UP BOB & Minor of Breed: Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Bitch CC: Portizon Jewel Of Indiana (Rachel Harrison)
Puppy of Breed: Ironklad Excuse My French (K Oseckas)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kiadale Jack Sparrow (Kim Farthing)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taufield Black Pearl (AI) (Kim Farthing)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Charizelle Sailing Away (J and L Ellem/ C Trainor)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaconway Touch O Class (Ellem/Trainor)
Dog CC & Minor of Breed: Madalar Singaporesling (Ellem/Trainor)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dassin Singing Up A Stotm (Mrs L K Brown)
Baby of Breed: Toshiaki Just Perfick (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia MacDonald (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Property of a Lady (Debra Stubbings)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Zoe Dancing Queen (Susan Brown)
Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fenrik Aces Wild (Susan Brown)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)
Baby of Breed: Tealpoint Zoe Dancing Queen (Susan Brown)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: BlueBreeze Property of a Lady (Debra Stubbings)
Minor of Breed: BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Baby of Breed: Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Miss Juno (Mrs S Brown & Mr G Smith)

Weimaraner
Intermediate of Breed: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia MacDonald (NSW)

Minor in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Dusted With Gold (D & D Matthews)
Puppy in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Cruise (D & D Matthews)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rickaby Dusted With Gold (D & D Matthews)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rickaby Cruise (D & D Matthews)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ CH Arcon Get Off My Cloud - Imp NZ (Millissa Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Blueamble Stelaluna (Mr A & Mrs J Lamberton)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Keyonne Lynkin Traveller (I A & K A Williams)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble Puppet Master (A J Lamberton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda What About Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)
Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Suthenskys Satisfaction HT (Lee-Anne Symonds)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Bitch CC & Puppy of Breed: Pureheel Royal Halo (Sue & Ian Ford)
Minor of Breed: Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Junior of Breed: Welbeblue Blue Cavier (Stephen Nicholas)
Aust Bred of Breed: Melcathra Drovers Run (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tegoura Like it Like That (Therese Kropman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Suthenskys Satisfaction HT (Lee-Anne Symonds)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Blueamble Stelaluna (Mr A & Mrs J Lamberton)
Minor of Breed: Blueamble Puppet Master (A J Lamberton)
Puppy of Breed: Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brashelle Dare To Dream CD (Deidre Masters)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keyonne Lynkin Traveller (I A & K A Williams)
Bitch CC: Aust Ch Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cathgarry MagicalMomentInTime (Kathy Drew)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Cathgarry TheLook Of Innocence (Kathy Drew)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Louanda What About Me (Shelbrae Kennels)
Aust Bred of Breed: Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)
Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile Been Worth The Wait (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Multi Ch / Int Ch & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Bouvet Great Expectations (Williams/Bouvet Kennels)
Baby in Group: Boxer
Boxberry Junior Burger (Mr N Speed & Mrs J Halliday)
Minor in Group: Siberian Husky
Mikulov It Begins Again (B & C Yate)
Puppy in Group: Akita (Japanese)
Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Junior in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxelda Moody Blues (Norman Speed)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxelda Moody Blues (Norman Speed)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Boxberry Cant B Beaten (Norman Speed)
Baby of Breed: Boxberry Junior Burger (Mr N Speed & Mrs J Halliday)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brinkybull Pink Floyd (S Brinkworth)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bouvet Great Expectations (Williams/Bouvet Kennels)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi Ch / Int Ch & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alstar High Distinction (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Aeukanmanuva Your The Boss (G Speeden / B & C Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Minor of Breed: Mikulov It Begins Again (B & C Yate)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tai Yuan Keep In Touch (Imp NZ) (Mandy Passmore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Pendragan In Toto (D W & L M Thorpe / J Daidone)
Baby in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Peiattention In The Lodge (Lauren Pocklington)
Puppy in Group: French Bulldog
Warpaint Some Velvet Morning (AI) (Thorpe & Daidone)
Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Nueboree Black Eagle (R McCahon)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pendragan In Toto (D W & L M Thorpe / J Daidone)
Puppy of Breed: Warpaint Some Velvet Morning (AI) (Thorpe & Daidone)

German Spitz (Klein)
Baby of Breed: Nueboree Okie Dokie (L & R McCahon)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst Illicit Affair (L & R McCahon)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nueboree Black Eagle (R McCahon)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Barghest Bram (Mr G Donnelly)
R/UP BOB & Bitch CC: Barghest Mums Little Angel (Ms R & Mr B Donnelly)

Shar Pei
Baby of Breed: Aust Ch Rynkls Peiattention In The Lodge (Lauren Pocklington)