Mildura & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 18-Oct-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lena Stalhandske (NSW)

Runner Up in Show & Open in Show: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Baby in Show: Lowchen
Kilgarrin HighOctane Hurricane (R & D Bennett)
Minor in Show: Afghan Hound
Lijolba The Up Rising (ai) (Gail Wood & Heidi McKay)
Puppy in Show: Samoyed
Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Junior in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)
Intermediate in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lena Stalhandske (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Japanese Chin
Krystalaine Smudgeproof (Chris & Elaine Burdett)
Baby in Group: Lowchen
Kilgarrin HighOctane Hurricane (R & D Bennett)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Sparklchi Jumpin Jack Flash (Mrs Sue Sparkman)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kqrac The Fashion Ista (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Armanichi Battle of Wills (Mrs Sue Sparkman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sparklchi Hot Stuff (Mrs Sue Sparkman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (Mrs Sue Sparkman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sparklchi Jumpin Jack Flash (Mrs Sue Sparkman)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chidolls Miss California (Mrs Sue Sparkman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Krystalaine Smudgeproof (Chris & Elaine Burdett)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Krystalaine Amber Rose (Chris & Elaine Burdett)

Lowchen
Baby of Breed: Kilgarrin HighOctane Hurricane (R & D Bennett)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hevnlee Sugar and Spice (Bev Chapman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melka A Kind of Magic (Imp NZ) (Bev Chapman)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hevnlee Perfect Timing (Bev Chapman)
Minor of Breed: Hevnlee Hey Presto (Bev Chapman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Palisades Wizard Downunder (Imp USA) (Lynne Matthews)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rothlynne Despicable Meg (Lynne Matthews)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Good Luck Charm (G J & P A Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Imayorkie Pretty Woman (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Harved Blinded By The White (Miss T Cox & Ms D Huon)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Neworder Never Dark (A Dean & G Bator)
Puppy in Group: Skye Terrier
Ashjay Taylors Mine (David Griffiths)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Harved Hell Child (Miss T Cox & Ms D Huon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tainquest Etched N Gold (Cerrie Gower)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tasdale What Ever (Imp NZ) (C Gower)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Natuska A Foreign Affair NE (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Peppermint Twist NE (Kerryn Pearson)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ashjay Taylors Mine (David Griffiths)
Dog CC & Junior of Breed: Ashjay Fly the Fenix (Julie Griffiths/Wendy Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harved Blinded By The White (Miss T Cox & Ms D Huon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Harved Hell Child (Miss T Cox & Ms D Huon)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)
Baby of Breed: Neworder Never Dark (A Dean & G Bator)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Grauhund Just a Miracle (AI) (Imp NZ) (Grauhund Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Glenbrook Gala Performance (J Biggs)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canyonn Classic Star (Imp UK) (Lyn Mellett)
Puppy of Breed: Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst OnthWings Of N Angel (Heiderst Knls)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Heiderst U R My Sunshine (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Out N About CD RN (Tanya Martyn)
Baby of Breed: Baradav Wicked Ways (Tanya Martyn)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch AlpyneAir Sacre Bleu (S & B Washington / D Venables)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lilybel Dangerous Liaison (A Douglass)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Lilybel Dangerous Beauty (A Douglass)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grauhund Just a Miracle (AI) (Imp NZ) (Grauhund Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Weimurastar Pink Diamond (Mr Keith Jefferies)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Weimurastar Rough Diamond (Mr Keith Jefferies)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lena Stalhandske (NSW)

Baby in Group: Basenji
Fayrelyn Legend of Afrika (Natalie Notting)
Minor in Group: Afghan Hound
Lijolba The Up Rising (ai) (Gail Wood & Heidi McKay)
Junior in Group: Azawakh
Jumadabey Ovarzazate (Ms Debra Huon)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lijolba The Up Rising (ai) (Gail Wood & Heidi McKay)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jumadabey Ovarzazate (Ms Debra Huon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wakili Ak Ilaman (Imp ESP) (Ms D Huon)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nonaym Watchthecover (Natalie Notting)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Yysur Thats Wat Its About (Natalie Notting)
Baby of Breed: Fayrelyn Legend of Afrika (Natalie Notting)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Teviotdale Spring Rhapsody (Faith B Brawley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Teviotdale Little Drummer Boy (Faith Brawley)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Lauradale Evening Star (Gail Greer)
Puppy of Breed: Frieden A Bob Each Way (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elcarimblu Spellbinder (L Ferraris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Groundhound Knew Uwere Trouble (Megan Enright)
Res Bitch CC: Elcarimblu Squirminsquirrel (Megan Enright)
Baby of Breed: Dachchimac Heart Of Cerberus (M Enright)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenfels Toby Wright (Sarah Baker)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Bobbysox A Knights Kiss (Peter & Heather Rijnbeek)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
Junior in Group: Australian Shepherd
Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Thistledust Blue Suede Shoes (Ms K Davis/S McInerney)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)
Minor of Breed: Sutter Spellbound (AI) (Imp NZ) (Mr G & Mrs H Simpson / Miss L Dawkins)
Aust Bred of Breed: Mysql Come Over (E Gray)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Its All About Me JD (Bordarita Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Damonte Bear Essentials (Damonte Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bobbysox A Knights Kiss (Peter & Heather Rijnbeek)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Louanda Time After Time (Louanda Knls)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
Junior of Breed: Tiakina The Blue Danube (Mrs C Watson & Mr D Griffiths)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Runner Up in Group: Samoyed
Multi / Int & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Baby in Group: Dobermann
Tikarra Secret Encounta (Imp NZ) (Lynne Murdoch)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Ikkuma Solos Code Red (T Jones)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Fast N Furyous (Mr D Klingberg & Miss W Osborn)
Baby of Breed: Shokuma Dressed To Thrill (D Klingberg & W Osborn)

Alaskan Malamute
Dog CC & Junior of Breed: Ikkuma Solos Code Red (T Jones)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tikara Black Satin (Lynne Murdoch)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tikara Satin n Lace (Lynne Murdoch)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Tikarra Secret Encounta (Imp NZ) (Lynne Murdoch)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kagiso Power Of One (Nicole Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kagiso African Violet (Nicole Phillips)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi / Int & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Smiling Snowball I'm Your Heartbeat (Imp EST) (Helen Chen)
Baby of Breed: Kalaska Rap It Up Daddy (D Turci & K O'Riley)
Puppy of Breed: Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Bewtifulbul Delectabul (L Henricksen & S Wirth)
Baby of Breed: Badazz Judgment day (Imp NZ) (L Henricksen & S Wirth)

Dalmatian
Res Dog CC & Junior of Breed: Dalsue Th Black Tyga at Dalbas (A Lenne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lendalbas Blk Ur My Mackenzie (A Lenne)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (J Longmire / M Camac & I Glen)