Benalla A & P Society Inc (VIC)
Date of Show : 14-Oct-2016 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Baby in Show: Samoyed
Snowispa Elsim Juliska (Miss A Lawton & Mrs B Lawton)
Minor in Show: French Bulldog
Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Shih Tzu
Affinage Flashes N Flames (Mr Y & Mrs M Morag)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Lynette Matthews (NSW)
Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)
Minor in Group: Italian Greyhound
Bindahlena Daydreams Come True (Leisl Wood)
Puppy in Group: Papillon
Papco Take The Lead (Rosie Hawkins)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
Junior of Breed: Kqrac An Illicit Affair (Ms V R McLaughlin)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)
Baby of Breed: El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch, Tonichi Yuri Zhivago (E Crabb)
Baby of Breed: Bendonichi Scarlet Ohara (Ms Glen Donnan)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust ch Tunamara Tres Chic (Leisl Wood)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bindahlena Daydreams Come True (Leisl Wood)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bindahlena Dare To Dream (Leisl Wood)
Papillon
Bitch CC & Puppy of Breed: Papco Take The Lead (Rosie Hawkins)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barrajy Styled To Perfection (J & T Gard)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Barrajy Summer Aura (J & T Gard)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)
Ua & Md Ch Est Etium Ore Uno (Imp UKR) (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Henrik Stenson (Cathy Scotton)
Minor in Group: Scottish Terrier
Shortblak Causing A Commotion (Judy Martin)
Junior in Group: Australian Terrier
Kylott Jiggy With It (Mr S & Mrs Kylie Boulter)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Dream Catcher (Cathy Scotton)
Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ua & Md Ch Est Etium Ore Uno (Imp UKR) (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kylott Jiggy With It (Mr S & Mrs Kylie Boulter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kylott Jitterbug (Mrs K & Mss S Boulter)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Dream Catcher (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Maid of the Mist (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Henrik Stenson (Cathy Scotton)
Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kereen kind regards (Kereen Kennels)
Scottish Terrier
Minor of Breed: Shortblak Causing A Commotion (Judy Martin)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)
Aust Ch Reibey Paint It Black CD RA TD (Mr W Darnley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Walk On The Wild Side (A Pali)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Bulletproof (Joel Wallis)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Best Yet (M J & F L Park)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Crowlee Whywhisper (A & D Crowley)
Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taniwha Pounamu Kahurangi (AI) (Imp NZ) (J Patchett & C Ryan)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reibey Paint It Black CD RA TD (Mr W Darnley)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Best Yet (M J & F L Park)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Res Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Ez Goes (M J & F L Park)
Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Crowlee Skys the limit (A & D Crowley)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus Walk On The Wild Side (A Pali)
Labrador Retriever
Puppy of Breed: Alexlab Moon Shadow (Janet Aldous)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Bulletproof (Joel Wallis)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)
Aust Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Junior in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Millewa Penny Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Blackmoors Golden Mirage (Imp CAN) (Colin Sarantis)
Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Talkabout Playing With Numbers (Talkabout Kennels)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)
Aust Ch Ellagant Designer Edition (A Richardson & B Pilkington)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Turbo ET (A & R Spargo)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Turbo ET (A & R Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Inspiration (A & R Spargo)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant Designer Edition (A Richardson & B Pilkington)
Bearded Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Colard Over The Rainbow (Mrs K & Mr S Boulter)
Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bordarita Im It And A Bit (AI) (Bordarita Kennels)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Dog CC: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Junior of Breed: Kirrimist Grease Lightning (Mr A & Mrs R Spargo)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Hill (VIC)
Aust Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Kesdar Code Red (Paul Salnitro)
Baby in Group: Samoyed
Snowispa Elsim Juliska (Miss A Lawton & Mrs B Lawton)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Icepure Darq Southrn Sky (B McCombe)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Forestal Absolut Martini (Ms P Haigh)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Megaztar Smarty Pants (Ms P Haigh)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Icepure Enchanted Man (B McCombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepure Darq Southrn Sky (B McCombe)
Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kesdar Code Red (Paul Salnitro)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Walamara Venture of Faith (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Tango in Parriss (Imp NZ) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)
Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Medvezhya Staya Ekaterina Velikaya (Imp RUS) (Joanna Starling)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis I Will Always Love You (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Baby of Breed: Snowispa Elsim Juliska (Miss A Lawton & Mrs B Lawton)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Forestal Absolut Martini (Ms P Haigh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Megaztar Smarty Pants (Ms P Haigh)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Baby in Group: Shih Tzu
Affinage Flashes N Flames (Mr Y & Mrs M Morag)
Minor in Group: French Bulldog
Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
Junior in Group: Dalmatian
Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Louveteau Cosmik Strike (Mrs K Ewing)
British Bulldog
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Hallaby Caught Ya Looking (Kate Buss)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Strykerdane Tickle Me Elmo (Alisha Watson)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belzbentley Northern Connection (Debbie King)
Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D I & D J Wall)
Baby of Breed: Keezansur Touch ODutch (Anthony & Doreen Groves)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hapipet Radio Waves ET (Hapipet Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Symarun's The Perfect Storm (Imp CAN) (Mr Y & Mrs M Morag)
Baby of Breed: Affinage Flashes N Flames (Mr Y & Mrs M Morag)