Huon & Channel Kennel Club Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 24-Apr-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Kerr (QLD)   (Total Entry : 212)

Best in Show 1st: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Best in Show 2nd: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Puppy in Show: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 41)

Group 1st: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Group 2nd: Maltese
Aust Ch Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)
Group 3rd: Australian Silky Terrier
C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Puppy in Group: Havanese
Amrish Born To Rule (Ms R Davis)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Statuesque Betty Boop (Ms C A Jones)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
Bitch CC: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)

Maltese
BOB and Dog CC: Aust Ch Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)

Pekingese
BOB and Dog CC: Miyoko Mikah Hidden Dragon (A V Smithers)

Pomeranian
BOB & Bitch CC: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)

Tibetan Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 29)

Group 1st: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Group 2nd: Norfolk Terrier
Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)
Group 3rd: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
Group 4th: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Australian Terrier
Baby of Breed: Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Blackshot Act of Dog (Ms Gaela Whyte & Ms C A Jones)

Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Maddyroe Play To Win (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 51)

Group 1st: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Group 2nd: Cocker Spaniel
Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)
Group 3rd: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Group 4th & Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB and Dog CC: Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Baby of Breed: Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Martinridge Strictly Ballroom (Bernie Martin)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: LibertyJewel Hello Again (Gillian Dight)

Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB & Bitch CC: Ghostwind Strictlyconfidential At Arnhill (Josh Turner)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (Mr P & Mrs R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Grausturm A Wispa To My Heart (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 18)

Group 2nd: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Group 4th: Pharaoh Hound
Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Baby in Group: Beagle
Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kunanyi Just Add Magic (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB & Bitch CC: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 32)

Group 1st: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Group 2nd: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Group 3rd: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson and Annette Anagnostis)
Group 4th: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Highland Laird (M & J Kaden)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Border Collie
BOB and Dog CC: Sanpasho Eldorado Dream (W & T Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)

German Shepherd Dog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)
Puppy of Breed: Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Intermediate (Bitch) of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Baby of Breed: Yasdnil Highland Laird (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB and Dog CC: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson and Annette Anagnostis)
Puppy of Breed: Anbenly Bronze Eagle (Annnette Anagnostis and Joan Watson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 23)

Group 1st & Puppy in Group: Samoyed
Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
Group 3rd: Boxer
Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Group 4th: Akita
Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Res Bitch CC: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
State Bred (Bitch) of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 18)

Group 1st & Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Group 2nd: Dalmatian
Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Group 3rd: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Baby in Group: French Bulldog
Asplendour P La Pierre (D Clark)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Asplendour P La Pierre (D Clark)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)