Dorrigo & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 24-Jan-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Show & Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)
Baby in Show: French Bulldog
Meralla Luna (Jenni Bill)
Minor in Show: Labrador Retriever
Bonnsway Lady In Red (Ms D E Travers)
Puppy in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Mr GoodKat (B & P Oliphant)
Junior in Show: Miniature Pinscher
Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Aust Bred in Show: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kelanmee Treasured Timepiece (AI) (Kim Tresidder)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Brownhunt Henrietta (AI) (Jay & Hayley Deeks)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Alaskan Malamute
Kortmar Style n Ice (Sarah Jones)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Bonnsway Lady In Red (Ms D E Travers)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Kelanmee Final Frontier (Kim Tresidder)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Baby in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Down N Dirty (Philip Williams)
Minor in Group: Maltese
Aust Ch Erintoi Hollywood Diva (Mary Atkinson)
Puppy in Group: Pug
Lolworth Angus Reuben (Lynda White)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pabianpark Hants Pants (W & S Pabian)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Baby of Breed: Aust Ch Hashki Down N Dirty (Philip Williams)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Dare The Dream (E A White)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Erintoi Hollywood Diva (Mary Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lolworth Angus Reuben (Lynda White)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amarena Hellooo Sailor (Lynda White)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Mr GoodKat (B & P Oliphant)
Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust & Neut Ch Aasheerbull Our Claire (Mrs A D Johnson)

American Staffordshire Terrier
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Anitefire Party in Paradise (AI) (D Gowen/C Tschutura)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cliftop Flyin For Gold (T Coop)

Border Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Willbeauette Evie Poppy Lass (AI) (R J & M D Williams)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenbogle Phryne Blue (AI) ET TD RN (R J & M D Williams)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)

Bull Terrier (Miniature)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aasheerbull Our Claire (Mrs A D Johnson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lionheart (K L Gowen)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Olizure Mr GoodKat (B & P Oliphant)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jaybeecee New Sensation (S Biancotti & K Hornick)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Premlata Royal Diva (Michael O'Connell)
R/UP BOB and Dog CC: Premlata Royal Diamond Kaiser (Michael O'Connell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Beverley Watt (VIC)

Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Brownhunt Henrietta (AI) (Jay & Hayley Deeks)
Minor in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Lady In Red (Ms D E Travers)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Dancourt Queen Amberlou (Carol Olive)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus All Elegance (A Pali/V Thompson)
Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rasodolce Dozers Sassy Lassy (AI) (M Durrington / G & K Bishop / S Hall)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst All About Darla (Lara Haynes)
Baby of Breed: Brownhunt Henrietta (AI) (Jay & Hayley Deeks)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurogold Double Jeopardy (G & K McNee)
Baby of Breed: Invernee Boom Vang (G & K McNee)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Agasvari Tristan's Izolda (Kathleen Eory)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus All Elegance (A Pali/V Thompson)
Baby of Breed: Agasvari Zeus From Vienna (Kathleen Eory)
Junior of Breed: Aust Ch Agasvari Ruby From Tiffany (Mrs K Eory)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Red and White Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tintookie Pride of Erin CD (Mrs Linda Bennett)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: ReeChance Little Black Dress (Mrs E Cole)
Minor of Breed: Bonnsway Lady In Red (Ms D E Travers)
Puppy of Breed: Aust Ch Dancourt Queen Amberlou (Carol Olive)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Silvagun Trouble N Strife (Margaret Bennett)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Griswold Time Keeper (AI) (L M Biczo/V Thompson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts ET (Judy Glover)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Feldjaeger Q Behind This Miss (LH) (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Beverley Watt (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Ceugant Kings Hands (N L Hurcum)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Marandela Fitzroy Zimba (Karen Spark/Kate Dale)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stonecrest Divine Decadance (M & K Stone)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ceugant Kings Hands (N L Hurcum)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ceugant Ariana (N L Hurcum)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chilolo CBA Ruby Image (Karen Spark)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Marandela Fitzroy Zimba (Karen Spark/Kate Dale)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kelanmee Treasured Timepiece (AI) (Kim Tresidder)
Puppy in Group: Puli
Aust Ch Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Royal Albert (Debby Raaen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Royal Albert (Debby Raaen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kelinpark Icing On The Cake (C Shayler)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Eroica Duchess of York (C Shayler/C Leonard)

Puli
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kelanmee Treasured Timepiece (AI) (Kim Tresidder)
Dog CC & Puppy of Breed: Kelanmee Final Frontier (Kim Tresidder)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Kortmar Style n Ice (Sarah Jones)
Minor in Group: Tibetan Mastiff
Amitabha Blessing Of Willow (Alan & Helen Stunt)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Kortmar Style n Ice (Sarah Jones)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wulfgar Katch Me Kinky TD (Ms S Gendle & Ms K Burey)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Heisspur Evita (Ms K Burey)
Puppy of Breed: Evadouc Miss Money Penny (Kim Burey)

Shiba Inu
Baby of Breed: Kortmar Humphery B Bear (Lyne Browning)

Tibetan Mastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amitabha Blessing Of Willow (Alan & Helen Stunt)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
Baby in Group: French Bulldog
Meralla Luna (Jenni Bill)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Jeunesse One Forthe Money (Pat Kentwell)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Mistykent Reanna Breeze (Pat Kentwell)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Voila Jádore (Mr L Wright)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Meralla Georgie Girl (Jenni Bill)
Baby of Breed: Meralla Luna (Jenni Bill)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Willitoft GI Blues (Heather Scofield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rebelwood Celestial Dreaming (Sarah Jones)
Baby of Breed: Paitbrook The Master (Matthew Steward)
Minor of Breed: Hildydane Dash And Dare Duke (Matthew Steward)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Lhasa Apso
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Noonameema Race The Wind (Y Faber)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Voila Jádore (Mr L Wright)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistykent Reanna Breeze (Pat Kentwell)
Dog CC & Open of Breed: Zstartoys Hidden Secret (Pat Kentwell)
Baby (Bitch) of Breed: Toylyn Solitary Diamond (Lyn McDonald)
Minor of Breed: Jeunesse One Forthe Money (Pat Kentwell)