Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 1-Jan-2016 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Sydney Munton (TAS)

Best in Show & Open in Show: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Puppy in Show: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Southern Edge (Tracey Heenan)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Intermediate in Show: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
State Bred in Show: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Maxine Bellingham (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Esky Moe Joe (Kristy Pearcey/Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Pug
Kurvon The Naked Chef (Mrs Yvonne M Metzger)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)

Affenpinscher
Baby of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Esky Moe Joe (Kristy Pearcey/Le & Helen Gibson)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Misty Mountain (Barad Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Barad Mighty Mars (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tokubetsu Upsie Daisy (Mrs D Delphin)

Papillon
Puppy of Breed: Clockwork Flying Feathers (Mrs S Laing)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (K Cannon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch (T) Gailyn I Believe In Miracles (K Cannon)
Baby of Breed: Kurvon The Naked Chef (Mrs Yvonne M Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Shrigley (WA)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac Dreams Do Come True (AI) (Amanda Fox)
Minor in Group: Border Terrier
Lisgar Bonnieville (Lisa McGinn)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Piperdene Makebelieve Me (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac Dreams Do Come True (AI) (Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lisgar Bonnieville (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sashgar California Dreamin (AI) (Selina Collins)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)
Dog CC: Darlingred Midnight Man (Ann Burns)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Sydney Munton (TAS)

Best in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Committed No Crime (AI) (Mrs Heather Morrison)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Trupoint Get To Know Me (Ms M & Miss J Pledger)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Greydove Summer Spirit (Seriousgrey Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trupoint Get To Know Me (Ms M & Miss J Pledger)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Trupoint For The Fun Of It (Ms M & Miss J Pledger)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kaparla Committed No Crime (AI) (Mrs Heather Morrison)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greydove Summer Spirit (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Sydney Munton (TAS)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Intermediate in Group: Deerhound
Arofield Ghillie Dhu (S & T Doohan)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arofield Ghillie Dhu (S & T Doohan)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jean Hargraves (TAS)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Corydon Winds Of Victory (Imp UK) (Dr R Hall/ M Bester/ M Blake)
Baby in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Peppagrove Magical Symfonie (AI) (Mario Weiss)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Australian Shepherd
Bitch CC: Ngalla Grand Cherokee HSAs (Kerry Webb)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Peppagrove Magical Symfonie (AI) (Mario Weiss)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Corydon Winds Of Victory (Imp UK) (Dr R Hall/ M Bester/ M Blake)
Baby of Breed: Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Junior of Breed: Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Dog CC: Aust Ch Swartzlic Super Bentley (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jean Hargraves (TAS)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
Baby in Group: Akita
Ryerson Hell Hath No Fury (AI) (J Wiltshire)
Minor in Group: Boxer
Boyer To Infinity and Beyond (Mrs D Nellis)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Southern Edge (Tracey Heenan)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Hell Hath No Fury (AI) (J Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Boyer To Infinity and Beyond (Mrs D Nellis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picamac Enzed Ossie Deal (Vicki Sheppard)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozstralis Perfect Storm RN (Elisabeth Cannell)
Baby of Breed: Guntop Travelin Tooztralis (Mrs E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kuhnheit Diva Storm (Dion Russell)
Baby of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Minor of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
State Bred of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Shiba Inu
Baby of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Koolmove Southern Edge (Tracey Heenan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Maxine Bellingham (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & State Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
Minor in Group: British Bulldog
Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)