Burnie & District Kennel Club (TAS)

Date of Show : 27-Feb-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Cleland (SA)   (Total Entry : 240)

Best in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Runner Up in Show & Junior in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Athelny At Polbathic (Eric Daniels & Ray Wall)
Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
State Bred in Show: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Tranabby Inkas Gold (Mrs A Costen)
Runner Up in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Baby in Group: Pug
Saxten Gold Bullion (Mrs A Costen)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Woonan Jazzy Julian (Pugmate kennels)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Candellarose Gold Cascade (Pugmate Kennels)
State Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Saxten Marbrella (Anne Costen)
Open in Group: Pug
Saxten Imperial Topaz (Mrs A Costen)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Candellarose Gold Cascade (Pugmate Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woonan Jazzy Julian (Pugmate kennels)

Pomeranian
Baby of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tranabby Inkas Gold (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Saxten Marbrella (Anne Costen)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)
Baby of Breed: Saxten Gold Bullion (Mrs A Costen)
Puppy of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Junior (Bitch) of Breed: Woonan Lady in Black (Vickie Dwyer)
Open of Breed: Saxten Imperial Topaz (Mrs A Costen)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (K Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Darlingred A Star To Nelsnbess (K & M Brown)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Coominya Queen of Harts (Mrs S T Wickham)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Adstaff Bheith In Uachtar (Mrs Michelle A Booth)
Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
State Bred of Breed: Darlingred A Star To Nelsnbess (K & M Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Junior in Group: Weimaraner
Argental Iconic (A Drew)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sandicam Flying Colours (Mr C Cavallo)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aufyre Dream Believer (Shauna Laird)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aufyre Dream Dancer (Shauna Laird)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & Shauna Laird)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Dog CC & Junior of Breed: Argental Iconic (A Drew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD) (Group Entry : 33)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Parnew This Is How We Do (G Parry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Athelny At Polbathic (Eric Daniels & Ray Wall)
Puppy in Group: Whippet
Parnew Take Me To Church (Griff Parry)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doyen Time For Appal Piencream (L Wiltshire)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Aymie (Eric Daniels & Ray Wall)
Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Bengal Tiger (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Ladies First (J & T McDonald / L Woods)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachchimac Athelny At Polbathic (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Briala The Red Baron (Mrs Michelle A Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eukypark Sparklin Sharlotte (Joyce Taylor / Kevin Morgan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)
Baby of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parnew This Is How We Do (G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Parnew Take Me To Church (Griff Parry)
Baby of Breed: Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (L Wiltshire)
Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Minor in Group: Australian Kelpie
Firebear Red Kelly (R Forbes)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Firebear Red Kelly (R Forbes)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vedamea Talk The Torque (Martin Pedersen)
Baby of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams)
Baby in Group: Boxer
Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)
Minor in Group: Siberian Husky
Karenda Hide N Seek (B & W Nielsen)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
State Bred in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet The Dark Knight (P Adams & N Richardson)
Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bardinet The Dark Knight (P Adams & N Richardson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bardinet Want to Want Me (P Adams & N Richardson)
Baby of Breed: Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)
Baby (Dog) of Breed: Johvi Kiss The Girls (AI) (Vicki Sheppard)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Picamac Voodoo Doll (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Panic at the Disco (Yvonne M Metzger)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Yesallaw Anzac SpiritLivesOn (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Junior of Breed: Yesallaw Hoist The Colours (Dominic Carbonari / Mr C & Mrs l Gray)
Baby of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kuhnheit Diva Storm (Dion Russell)
Baby of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Escardrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Karenda Hide N Seek (B & W Nielsen)
Dog CC & State Bred of Breed: Kabanae Double Trouble (Arctickara Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Illahee Neil Armstrong (Arctickara Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Kabanae Friends Forever TD (Arctickara Kennels)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Runner Up in Group & State Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
Baby in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Kar End A Kant Mzme (Wayne & Brenda Nielsen / Katrina Santas)
Minor in Group: Keeshond
Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Junior in Group: Dalmatian
Adstaff Draco Domination (AI) (Mr Adam C Booth)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)

Dalmatian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Neilros First Edition (Alison Tabrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Puppy of Breed: Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Junior of Breed: Adstaff Draco Domination (AI) (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merrifox Sucha Stunner (Debbie Clark)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Baby of Breed: Aust Ch Hunkeedori Kar End A Kant Mzme (Wayne & Brenda Nielsen / Katrina Santas)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Poshnoir My New Addiction (Mrs J Hanson & Mrs J Turnley)

Tibetan Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)