Westbury Agricultural Society Inc (TAS)
Date of Show : 12-Nov-2017 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Geoffrey Maudlen (SA)
Aust Sup Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby in Show: Samoyed
Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Junior in Show: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)
Aust Sup Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Pug
Woonan Mistress in Black (Pugmate kennels)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Junior in Group: Pug
Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew BA Booth)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Open in Group: Pug
Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amourchiot Parisian Snow Storm (Christina Johns)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Abbysfield Summer Wine (Mrs Christine Darke)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB & Res Dog CC: Chaniekea a Touch Of Fire (Nelly Jaehne)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Pekingese
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Woonan Amirah (Pugmate kennels)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew BA Booth)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Res Bitch CC: Saxten Game Changer (A Costen)
Baby of Breed: Woonan Mistress in Black (Pugmate kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Pugmate She's Got The Look (Pugmate Kennels)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Byrebaer Tonli Taykz Wun (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)
Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Hannsum Play That Song (Susan Springer)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hannsum Play That Song (Susan Springer)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Dog CC & Junior of Breed: Sashgar Chain Of Command (S Collins & L Carr)
Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Mystery Prince (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Annie Get Your Gun (Val Adams)
Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Junior in Group: Gordon Setter
Aufyre Waltzing With Me (S Laird)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highgatte Dark Knight (Pauline Grutzner)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tetaniwha Kei Hea a Spot (T & Mrs J Skudder)
Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aufyre Waltzing With Me (S Laird)
Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & Shauna Laird)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Greyghost ExquisiteBlueprint (Kellie Malone)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Potter Magic (Seriousgrey Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Puppy in Group: Whippet
Parnew Keep It Tidy (Mr G Parry)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Borzoi
Junior of Breed: Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Dachdotcom Milo Heidi (L Woods / J & T McDonald)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Sparklin Shilo (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior of Breed: Eukypark Midnite Purple Rain (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Parnew Keep It Tidy (Mr G Parry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)
Dog CC: Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Dual Ch Sayly Sweet Ohana (AI)TSD (Carol Golding & Dr L Smith)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)
Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P&P Gaunson)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Seabreeze Miracle (AI) (Sue & Clifford Gray)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever (Arctickara Kennels)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Vejur Flyover (S & C Eastley/L Borella-Peters)
Baby of Breed: Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Omarella The Mercedes (Kelly Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Omarella The Triple O (AI) (Kelly Smith)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Remyk Itis Armistice Oth Foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Puppy of Breed: Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Seabreeze Miracle (AI) (Sue & Clifford Gray)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P&P Gaunson)
Baby of Breed: Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Siberian Husky
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever (Arctickara Kennels)
St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)
Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Frankie Falzoni (AI) (Master W D P Booth)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adstaff Liberty Belle (AI) (Mr Adam C Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Frankie Falzoni (AI) (Master W D P Booth)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Warpaint Letincelle De Coeur (Miss Jessica Harrison)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Martonia Next Generation (Maria Croft)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Bitch CC & Junior of Breed: Kerkay New Edition (Mrs J A Kennedy)
Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)