Western Tiers Kennel Club (TAS)

Date of Show : 21-Apr-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Tringham (QLD)   (Total Entry : 188)

Best in Show & Junior in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Show: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Puppy in Show: Akita
Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)
Intermediate in Show: Black and Tan Coonhound
Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
State Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Junior in Group: Pug
Saxten Golden Candy (A Costen)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Open in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Louis Armstrong (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Baby of Breed: Saxten I Am A Prince (A Costen)
Junior of Breed: Saxten Golden Candy (A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Tringham (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: West Highland White Terrier
Shenmont Admired By All (Shirley Daley)
Baby in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Full Of Charm (Val Adams)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
Baby of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Chaswyck Just De Vine (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Full Of Charm (Val Adams)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne / Ms M Smith)
Res Dog CC: Arwynet The Dark Knight (Tania Snare & Dion Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arwynet Black Widow (Tania Snare & Dion Smith)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shenmont Admired By All (Shirley Daley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Susan Tringham (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Junior in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Magnum PI (Maree & Jade Pledger)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada You Are My Destiny (Greg Browne)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Call the Cops (AI) (Mrs P Middleton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kellick Limited Edition at Firebush (AI) (Mrs C Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sherepoint Lunar Eclipse at Firebush (AI) (Christine Clarke)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Acewild Magnum PI (Maree & Jade Pledger)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaparla Call the Cops (AI) (Mrs P Middleton)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Kenoz Csarina Mishka (AI) (R & C Austin)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada You Are My Destiny (Greg Browne)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Greyghost Grace Kelly TD (Kellie Malone)
Puppy of Breed: Argental Leader Of Men (Antoinette Drew)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Chasing Rainbows (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susan Tringham (QLD) (Group Entry : 17)

Best in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionsbane King Billy (Jarrad O'Neill)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Baby in Group: Saluki
Padtheway Aida (Hilary Spence/ Norm Strathdee/ Griff Parry)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Puppy of Breed: Polbathic Dak Son of Monreith (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lionsbane King Billy (Jarrad O'Neill)

Saluki
Baby of Breed: Padtheway Aida (Hilary Spence/ Norm Strathdee/ Griff Parry)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Boxer
Berradell Intrepid Traveller (Trina Morris)
Puppy in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Milmac Tommy Hilfiger (Elisabeth Cannell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)
Baby of Breed: Berradell Intrepid Traveller (Trina Morris)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (M Julie-anne Jenkins)
Bitch CC & Puppy of Breed: Southerton I'm JST Like My Dady (Ms Julie-anne Jenkins)
Baby of Breed: Southerton The Grinch (AI) (Ms Julie-anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: DexLum Devine Magic (DexLum British Bulldogs)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)