Hervey Bay Kennel Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 12-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr F Bu (China)   (Total Entry : 265)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)
Runner Up in Show & Junior in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Baby in Show: Basenji
Zandeena U Can Talk To Da Tail (M Fox)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Puppy in Show: Australian Kelpie
Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
State Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Aust Bred in Show: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Whippet
Jorjee Star Gazer (Roselyn Lisle)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pug
Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Pomeranian
Pomquest Lest We Forget (Mr B & Mrs S Abraham)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
State Bred in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silkycharm I Dream A Dream (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Dapsen Star of Indyia (Ms S D Walsh)
Baby of Breed: Kelzarki Ima Dream (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Minor of Breed: Goodvibes Special Edition (W & J Stewart-cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pomquest Lest We Forget (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dreamforever Sodapop N Parti (Penny Driver)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny B Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Heavens Parti (Penny Driver)
Aust Bred of Breed: Posmo What A Partiholic (Penny Driver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr M Law (Hong Kong)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Street Outlaw (AI) (A & H Driver / Kelly A Lucey)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)
Baby of Breed: Emelpee High Class (Evan & Benita Mangin)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nudimah Captains Call (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charbon Radiant Light (C E & J F Chambers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr F Bu (China)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Minor in Group: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Watervaal None Of Ya Business At Ravensnite (Alecia Ugrinic)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Baby of Breed: Wameika Vivicaouspixie (K & K Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Watervaal None Of Ya Business At Ravensnite (Alecia Ugrinic)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
State Bred of Breed: Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Stormy Chanel (Miss Olivia Mangin)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr M Law (Hong Kong) (Group Entry : 35)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Baby in Group: Basenji
Zandeena U Can Talk To Da Tail (M Fox)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Baby of Breed: Zandeena U Can Talk To Da Tail (M Fox)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dongunya Hagan Roger (J A & S W Donaldson / C Gorman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Beglory Fendi Xhosa (Mr P Kelly)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr F Bu (China)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wazwallaby Flamin Hott (Suzi Ironmonger)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazwallaby Damage Control (Suzi Ironmonger)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Woofame Texas Hold Em (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wolfonyx Classic Black (Richard Clarke)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr M Law (Hong Kong)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Minor in Group: Rottweiler
Hausevonrott Titan At Kyrajack (AI) (Mrs S M Bagarozza)
Puppy in Group: Boxer
Lilleeb Goddess Of The Flame (Billee-lee McLaughlin)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Boxer
Puppy of Breed: Lilleeb Goddess Of The Flame (Billee-lee McLaughlin)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hausevonrott Titan At Kyrajack (AI) (Mrs S M Bagarozza)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Darkcide Dirty Girl (S Koenecke)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Baby in Group: Shar Pei
Eliterolys Supersonic Boom (Rodney & Kim Abell)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust CH Snailsbury Coco Chanel (Irene Snailham)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Goddess Of The Hunt (Liza McLaughlin)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jeabo Playboy Limited Edition (Anne Scott)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Dog CC & State Bred of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Eliterolys Supersonic Boom (Rodney & Kim Abell)