Rockhampton Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

Date of Show : 17-Jul-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Margaret Webber (QLD)   (Total Entry : 213)

Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Baby in Show: Chow Chow
Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)
Minor in Show: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Show: French Bulldog
Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Junior in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Intermediate in Show: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
State Bred in Show: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Neut Ch Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)

Baby SweepStakes - 1st Place: Irish Setter
Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rustyplains RumourHazit (B Whyte & S Robson)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Intermediate in Group: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Remy Martin (Mr S Wraith)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Willame Klassy Lil Ava (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Remy Martin (Mr S Wraith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Set The Stage (S Wraith)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Casmai American Heartthrob (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Casmai Brazilian Princess (Cassie Hatfield)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Purplesands Sweet Treat (Chris Hatfield)
Puppy of Breed: Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
State Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
Junior of Breed: Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
Baby in Group: Irish Setter
Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)
Minor in Group: Weimaraner
Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)
Puppy in Group: Golden Retriever
GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Myshalair Cast A Spell (Ms H J Yeates)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Hilare Yeates)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Baby of Breed: Myshalair Poetry In Motion (H J Yeates)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Irish Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Baby of Breed: Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ghostwind Fast Track To Phelix (Mrs K Erlewein)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD) (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Ms C Currie & Mrs S Carige)
Minor in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Open in Group: Whippet
Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rustyplains RumourHazit (B Whyte & S Robson)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Ms C Currie & Mrs S Carige)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Usakose Game On TD (C & H Northover)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Dog CC & Open of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Tropicrain Enzo (M & A McHugh)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach / S Templeton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Morview Picture Perfect (J Connolly)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)
Minor of Breed: Tropicrain Enzo (M & A McHugh)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach / S Templeton)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chamshep Klassic Jaimie (K McNamara)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Woofame Let It Ride (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfonyx Golden Ticket (Richard Clarke)
Puppy of Breed: Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
Baby of Breed: Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)

White Swiss Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfonyx Dangerous (Richard Clarke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Dancing Queen (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepaws Mal Rockn In Style (Ms Linda Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Saxonee Let Sparks Fly (Eryn Finlay)
Baby of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yesallaw A Bushranger Spirit (Mrs Wendy Scheeres)

Rottweiler
R/UP BOB & State Bred of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Bitch CC: Yuluwirri Warrior Spirit (Nicola Scanlon)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
Baby of Breed: Regenstauf Riddle Me This (Regenstauf Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
Baby in Group: Chow Chow
Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)
Minor in Group: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Puppy in Group: French Bulldog
Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Open in Group: French Bulldog
Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Likadyce Kynareth (Hannah Moller)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aylaraby Giorgio Armani (Mrs L Ward)
Baby of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
R/UP BOB & Res Dog CC: Shendara Goku (Shenara Moon)
Baby of Breed: Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)

Dalmatian
Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Likadyce in the Spotlight (Hannah Moller)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Likadyce Kynareth (Hannah Moller)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Res Dog CC & Open of Breed: Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Aust Bred of Breed: Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB & Bitch CC: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)