Canine Conformation Training Club of Tasmania (TAS)

Date of Show : 1-Oct-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kerry Cannon (NSW)   (Total Entry : 218)

Best in Show & State Bred in Show: St Bernard
Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Baby in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Moonlighting at Daisymont (Daisymont Kennels)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Onahi Iíll Be Your Fantasy (AI) (Melissa McLean)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Terrier
Aust & Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Moonlighting at Daisymont (Daisymont Kennels)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Barakah Maple Kisses (Daisymont Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)
Baby of Breed: Marcavan Moonlighting at Daisymont (Daisymont Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amrish Centre Fold (Ruth Davis)
Baby of Breed: Amrish Danger Zone (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zandia Diamonds Are Forever (Mrs Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weilien Queen Annika (K Rydberg & P Connell)
Dog CC & Junior of Breed: Miyoko Shang Chi (Mrs A V Smithers)
Baby of Breed: Chinkira Flame Of Azar (K Rydberg & P Connell)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pomquest Hungry Like The Wolf (Fay Harris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)
Baby of Breed: Shemindy Amber Rose (Sheryl Jordan)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Byrebaer Khyss Z on Moonbeams (Ms G M Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer Cruisn The Planets (Ms G M Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Baby in Group: Skye Terrier
Skyesdlimit Chevy Chase (Merek Lee)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Onahi Iíll Be Your Fantasy (AI) (Melissa McLean)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Ramblin Reporter (S H McMahon)
Intermediate in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hannsum Lady Louise (Susan Springer)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont Hit The Jackpot (Susan Springer)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Junior of Breed: Bignsmol Disneyland (Karen Leslie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shielmont Ramblin Reporter (S H McMahon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly On The Road Again (Val Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Baby of Breed: Skyesdlimit Chevy Chase (Merek Lee)
Baby (Dog) of Breed: Skyesdlimit Porsche Turbochrgd (Mr Merek Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Onahi Iíll Be Your Fantasy (AI) (Melissa McLean)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Tazlon Sweet Rain (Mr P & Mrs R Ellis)
Minor in Group: Labrador Retriever
Riftintime Down Under (Miss R Nielsen)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)
Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)
State Bred in Group: Labrador Retriever
Libertyjewel Miss Money Penny (AI) (Mr S Danter/ Mrs M Danter & Mrs G Dight)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TDX (Georgie Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quest (Barbara Kerrison)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Riftintime Down Under (Miss R Nielsen)
Res Dog CC: Aust Ch Libertyjewell Hello Again QND (Gillian Dight)
State Bred of Breed: Libertyjewel Miss Money Penny (AI) (Mr S Danter/ Mrs M Danter & Mrs G Dight)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Libertyjewel Star Obsession QND (Gillian Dight)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) JC (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TDX (Georgie Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tazlon Red Hot Pepper (P & R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon Sweet Rain (Mr P & Mrs R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jodi Fraser (TAS) (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Baby in Group: Basenji
Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse/ Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Dachdotcom Iris W (Ms Lorraine Woods)
Intermediate in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Reedly Road Unique To Zenqift (Imp RUS) (Mr F/ Mrs J & Miss L Wiltshire)
State Bred in Group: Basenji
Aust Gr Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Baby of Breed: Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse/ Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachdotcom Iris W (Ms Lorraine Woods)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Million Dollar Baby (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Reedly Road Unique To Zenqift (Imp RUS) (Mr F/ Mrs J & Miss L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Gail Cullen (TAS)  (Group Entry : 24)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Here Comes the Sun (Amelia Beasley & Chrissy Fitzgerald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Midaustralis Rocket Fire TD (Mr B Rogers)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wajoma Dream Catcher (Helen Smith)

Border Collie
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Snofyre Here Comes the Sun (Amelia Beasley & Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Midaustralis Rocket Fire TD (Mr B Rogers)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Runner Up in Group & Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Baby in Group: Samoyed
Bellasamba Rave On (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Minor in Group: Newfoundland
Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K OíRiley)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)

Akita
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Baby of Breed: Ryerson livin The Dream (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chelleason Dark Priestess (Trina Morris & Michelle Thomas)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Seadale Possums Joy At Yesallaw (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bosewicht Bella Donna (Yvette Bissett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blackcombe Great Gadsby (Yvette Bissett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K OíRiley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Bellasamba Rave On (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Minor of Breed: Classicana Elfin Charm (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Baby of Breed: Accropolis Better To Be Envied At Boroniahil (Mr / Mrs J & Miss S Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Raymond Wall (TAS)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Silkston sweet saffron (D Clark)
Intermediate (Dog) of Breed: Arohacagna King Luka (Joanne Lynch)
State Bred of Breed: Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Mydrm Standing Ovation (Tracy Evans)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tibetoes King of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)