Albion Park Kennel Club Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 5-May-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Harbin (NSW)   (Total Entry : 296)

Runner Up in Show & Open in Show: Pekingese
Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Jabaluka Whistling Dixie (C & G Arkell)
Puppy in Show: White Swiss Shepherd Dog
Kassreign Lil Bit Twisted (Dr A Kasbarian)
Intermediate in Show: Keeshond
Aust Ch Rymiska Sign Sealed Delivered (R / M & T Parker)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Gr Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)
Runner Up Neuter in Show: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Neut Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Baby SweepStakes - 1st Place: Irish Terrier
Ariahgrove Guinness (Tawnyoak Kennels)
Baby SweepStakes - 3rd Place: American Staffordshire Terrier
Pradakka Legacy Of Beauty (Tamara Talbot)

Puppy SweepStakes - 1st Place: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Kassreign Seek And Destroy (Mr D Clarke & Dr A Kasbarian)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
Dalsgold Now You Sea Me (AI) (D Giacovani)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) WNPD (L Mills)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)
Baby in Group: Japanese Chin
Alwood Himarni (Himarni)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Alwood Ashika (Alwood Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alwood Ashika (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Jarai (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Kaiso (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Himarni (Himarni)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Genesia Lady On A Mission (Miss J Ryan & Miss K Sharples)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Judith Docksey (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Devil Made Me Do It ROM (P, N & A Zullo)
Baby in Group: Irish Terrier
Ariahgrove Guinness (Tawnyoak Kennels)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Alotafun Pants On Fire (Miss C Pickering & Miss N Zullo)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Neut Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

American Hairless Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chrysaliss Too Hot To Handle (N Southam)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newbelle The Mischief Maker (M Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Pradakka Party On Fifth Ave (Tamara Talbot)
Baby of Breed: Pradakka Legacy Of Beauty (Tamara Talbot)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Devil Made Me Do It ROM (P, N & A Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Flowalong Against The Wind (Mrs D & Mr N Johnson)
Baby of Breed: Flowalong Delta Dawn (Mrs D & Mr N Johnson)

Irish Terrier
Baby of Breed: Ariahgrove Guinness (Tawnyoak Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Little Mermaid (Jayne Hawkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Olizure Let the Flames Begin With Cavadhar (Ms K Martin & Mr B & Mrs P Oliphant)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alotafun Pants On Fire (Miss C Pickering & Miss N Zullo)
Baby of Breed: Triplewag Origin Story (Mr J & Mrs V Morriss & Miss C Pickering)
Baby (Bitch) of Breed: Triplewag Bite The Apple (Miss C Pickering)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Silvaspring Emerald Sky (E / M & A Borg)
Baby in Group: Golden Retriever
Goldkey Wings On Wind (Rachel Shapter)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Moonbeams N Magic (S J Brackman)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Skys The Limit (E & M & A Borg)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)
Intermediate in Group: Irish Setter
Eireannmada Betty White (Greg Browne)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Power N Passion (E & M & A Borg)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silvaspring Emerald Sky (E / M & A Borg)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silvaspring Skys The Limit (E & M & A Borg)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Silvaspring Power N Passion (E & M & A Borg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ellastein Shes A Killer Queen (Joanne Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ellastein Regal Shot (Joanne Roberts)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kulabay Catcher Of Dreams (Rachel Shapter)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fantango Rogue Trader (Rachel Shapter)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dalsgold Now You Sea Me (AI) (D Giacovani)
Baby of Breed: Goldkey Wings On Wind (Rachel Shapter)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Betty White (Greg Browne)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mycroft Moonbeams N Magic (S J Brackman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Tanya Scales (NSW) (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Ulmarah For The Thrill Of It (AI) (C & G Arkell)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nicholyev Onya Bike (Mrs S Taylor/ Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn Evie (Aaron & Lauren Brooker / Rona Moss)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ulmarah For The Thrill Of It (AI) (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi A Jewel To Keep (C & G Arkell)

Whippet
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beddydane Lil Black Book (Ms J Johnson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Tracie Buckley (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Andvol Ziggi Sturdust (Imp RUS) (M Young)
Runner Up in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) WNPD (L Mills)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Orical Jaspis (L Mills)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Jabaluka Whistling Dixie (C & G Arkell)
Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Kassreign Lil Bit Twisted (Dr A Kasbarian)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Fergwyn Dancin In The Dust (M Young)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Starpacer Double O Seven (Lorraine Nash-Tapper)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Lanbart Ready Set Go (Hessenberger / Oakey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jabaluka Whistling Dixie (C & G Arkell)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Ready Set Go (Hessenberger / Oakey)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lanbart Double Dare (L & T Hessenberger)
Baby of Breed: Lanbart What’s My Name (Hessenberger / Oakey)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Neecabe Spread Yr Wings (Sharon Hannigan)
Res Bitch CC: Aust Ch Bordalace I Write The Songs (Alison J Cowin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cliffglynn Blueflames R Hottest (Debbie Stephenson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cliffglynn Keeper Of The Code (Mrs M Clarke)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cliffglynn Follow The Star (Deb Stephenson)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) WNPD (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical All Bets are off (AI) (L Mills)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orical Fine Wine (AI) (L Mills)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Orical Saffron Milkcap (L Mills)
Baby of Breed: Orical Jaspis (L Mills)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starpacer Double O Seven (Lorraine Nash-Tapper)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woolebull Wollemi At Snodragon (S Sanger / P & S Hinks)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Andvol Ziggi Sturdust (Imp RUS) (M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fergwyn Dancin In The Dust (M Young)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kassreign Lil Bit Twisted (Dr A Kasbarian)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kassreign Seek And Destroy (Mr D Clarke & Dr A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Fireax Devils R Divine (Ella Pieton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Xpialidocious (David Ritzau)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Ahzu Terror At The Opera WPD (R Mills & M Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dddawgs Anzac Cold Steel (Mrs A Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zammia Cee Cee All Eyez On Me (Mrs A Holland & Mr J Zappulla)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fireax Devils R Divine (Ella Pieton)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ahzu Terror At The Opera WPD (R Mills & M Harrison)
Res Dog CC: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Res Bitch CC: Ahzu Dance Of The Honey Bee (AI) (M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Ebshine Xpialidocious (David Ritzau)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Sign Sealed Delivered (R / M & T Parker)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Zimply Irresistible (Kaylene Innes)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Gr Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar One In A Million (Vicki Livingstone)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Grand Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)

Boston Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tentafield Sir Max (Mr A Finney & Mr N Worthington)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Karmabullz Flippin The Bird (T Whillock)
Res Dog CC & Open of Breed: Charjabull Anotha Brikinthwall (D Whillock)
Junior of Breed: Karmabullz Thatz Gotta Sting (T & D Whillock)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tufsteen Shadow Shocker (Miss M Johansson & Mrs V Fulham)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Zimply Irresistible (Kaylene Innes)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar One In A Million (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Grand Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rymiska Sign Sealed Delivered (R / M & T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beddydane Black Saphire (Mr A Johnson Butler)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Schau Rock Music (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Silver Light (BJ Biggs)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tibetoes Kiss Me Red (P M Ellis)