Mareeba & District Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

Date of Show : 5-May-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Anna Lane (VIC)   (Total Entry : 164)

Best in Show & Open in Show: Pug
Aust Ch Tranabby Eye Of The Tiger (Cynthia Graham)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Minor in Show: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Desert Queen (Bill & Kirrie Ballard)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
State Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)
Runner Up Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Wirehaired Pointer
Whistlewire Magic Carpet Ride (Kylie and Troy Baxter)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Aladorrb American Cotton Candy (Neville and Sandra Pitcher)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Cheryl Currie (SA)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Tranabby Eye Of The Tiger (Cynthia Graham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia Mojave Ghost (Nikki Williams)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Masterkard Magik (R Harrison & C Yates)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)
Junior in Group: Russian Toy (Long Haired)
Luxurytoypaw Vienna (Christa Guntendorfer)
State Bred in Group: Russian Toy (Long Haired)
Luxurytoypaw Vancouver (Christa Guntendorfer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkycharm Xcellence In Blue (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Minor of Breed: Kahleyvale Masterkard Magik (R Harrison & C Yates)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Foschiaviola Diva Angelica (Darrin Grimes)
Res Dog CC: Aust Ch Foschiaviola Shimmer Silk (Darrin Grimes)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabelia Mojave Ghost (Nikki Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Shes Got The Look (S & K Driemel / W & J Stewart-cook)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabelia Keep Your Crowns (Nikki Williams)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tranabby Eye Of The Tiger (Cynthia Graham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Loud N Clear (J Whitney)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Luxurytoypaw Vancouver (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Luxurytoypaw Vienna (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Luxurytoypaw Kimey (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Latina (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)  (Group Entry : 16)

Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Topaz Crystal (Susan Brazier)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ifdawn Incy Topaz Crystal (Susan Brazier)

Cairn Terrier
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrinarra Summer Breeze (S L Baile)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clayco Crash Bang Boom (Evan & Benita Mangin)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Cheryl Currie (SA)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kopafield Aint Whistlin Dixie (A) SWN (Neville and Sandra Pitcher)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Whistlewire Magic Carpet Ride (Kylie and Troy Baxter)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aladorrb American Cotton Candy (Neville and Sandra Pitcher)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Shirlbran Karma Is A Cat (B & S Ray / S Yardley)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Ballyoran The Art of Grace (Tara Tinsey)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Arashay fire n lightening (Tara Tinsey)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Macdolly If By Chance (Denise Burke)
Junior of Breed: Ballyoran Life is Sweet (Tara Tinsey)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Macdolly Smooth Operator (Denise Burke)
Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ballyoran The Art of Grace (Tara Tinsey)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kalarna Not Just A Rumour (Alicia Nolan)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shirlbran Karma Is A Cat (B & S Ray / S Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Saturday Nite Fever (Chikako Rudd)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch (T) Longbourn Constance Bonacieux (Mrs C & Mr J Webster)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Whistlewire Magic Carpet Ride (Kylie and Troy Baxter)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kopafield Aint Whistlin Dixie (A) SWN (Neville and Sandra Pitcher)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aladorrb American Cotton Candy (Neville and Sandra Pitcher)
Dog CC & Junior of Breed: Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinerock Paw Print of Arista (Imp NZ) (Colleen Marwood & Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC) (Group Entry : 15)

Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Do The Wild Thing (Mrs S Taylor)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)

Afghan Hound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Philbrook Untainted Love (J Brookes)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley & Shannon Yardley)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Only The Best Will Do (M Goldberg)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Do The Wild Thing (Mrs S Taylor)
State Bred of Breed: Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shetland Sheepdog
Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Rolls Royce (Julene Brady)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Desert Queen (Bill & Kirrie Ballard)
State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Miyggdrasil Celestial Aura (Heather Scofield & Ann Grimshaw)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Warrukadli Desert Queen (Bill & Kirrie Ballard)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Tropicrain Tempest Fury (Michelle Doonan)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mystiqview Spellbinding Facts At Tastown (Mrs Lyn Prowse / Tastown Border Collies)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lozani Harmonyz Secret (Janine Hourn)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sheltrue Whos That Girl (AI) (J M Allen)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Aura (Heather Scofield & Ann Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Thunder (S E Hatfield)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene Rolls Royce (Julene Brady)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Boxer
Aust Ch Gracnbrook Lady Luck (Glen Mashford)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Gracnbrook Lady Luck (Glen Mashford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bisart The Blue Print (Bisart Dobermanns & Kerrie Kidner)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moccarott Ripsky Kyps (Cheryl Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Salhia First King of the North (Donna Mulholland, Lauren McKillop Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Cheryl Currie (SA)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Junior in Group: British Bulldog
Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Sunfire Raise the Flame (NBT) (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)
Runner Up Neuter in Group: British Bulldog
Tencheno Reginald Proudfoot (AI) (R & E Ryan)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tencheno Reginald Proudfoot (AI) (R & E Ryan)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jennde Shut Up And Bite Me (Deanne Elms)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)
Baby of Breed: Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunfire Raise the Flame (NBT) (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bateauchien Somethin Special For Sunfire (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)