Euroa Agricultural Society Inc (VIC)
Date of Show : 27-Oct-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Keith McCarthy (VIC)
Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Baby in Show: Chesapeake Bay Retriever
CaledoniaAU Clusterfluff (A Marvin & D Nimmons-Marvin)
Minor in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen In It For The Blondes (Denise & Aimee Petersen)
Puppy in Show: Pug
Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Junior in Show: Pointer
Krikka Classic Legend (Krikka Kennels)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr William Mooney (VIC)
Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Runner Up in Group: Maltese
Silvacharm Hint Of A Scandal (D M Ryall)
Baby in Group: Pomeranian
Dochlaggie Dreams Do Come True (Denise Leo)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen In It For The Blondes (Denise & Aimee Petersen)
Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)
Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Dapsen In It For The Blondes (Denise & Aimee Petersen)
Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Ch Dearchi Beau Washington (K M Dearness)
Minor of Breed: Bendonichi Ginger Spice (Ms G Donnan)
Junior of Breed: Montollie Fabio (Ms G Donnan)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Chinese Crested Dog
Bitch CC & Puppy of Breed: Leechrista Pony Tale (Colleen Cott)
Baby of Breed: Crestcai Magpie Magic (Ms Rebecca Newton)
Lowchen
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)
Maltese
BOB: Silvacharm Hint Of A Scandal (D M Ryall)
Dog CC & Junior of Breed: Ryevilla Double Phantasy (Silvacharm Kennels)
Papillon
BOB: Aust Ch Graegill Gofa Gold (Gillian Thorpe)
Minor of Breed: Wyngay Golden Romance (G D Whiley)
Pomeranian
BOB & Minor of Breed: Dochlaggie Dancin Tina (Denise Leo)
Dog CC & Junior of Breed: Dochlaggie Dont Stop Lookin (Denise Leo)
Baby of Breed: Dochlaggie Dreams Do Come True (Denise Leo)
Pug
BOB & Puppy of Breed: Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Bitch CC: Bellacane Mischief Maker (Samantha Febey)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)
Aust Gr Ch Spalas Mini Me (Bianca Kelly)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Blazeaway Banquo (Alicia & Michael Mann)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Dassin Silver Sixpence (Jarrod Graetz)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Spalas Noble Daytoremember (Miss B Kelly)
Bull Terrier (Miniature)
Minor of Breed: Willown Wickety Wack (K & F Willox)
Cairn Terrier
BOB: Joymont Top Gear (Skye Marvin and Cathy Scotton)
Bitch CC & Minor of Breed: Joymont Ginger Rodgers (D Nimmons-Marvin & A Marvin)
Jack Russell Terrier
BOB & Minor of Breed: Blazeaway Banquo (Alicia & Michael Mann)
Skye Terrier
BOB: Aust Gr Ch Spalas Mini Me (Bianca Kelly)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Spalas Noble Daytoremember (Miss B Kelly)
Minor of Breed: Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Jluie Griffiths/Roy & Mia Cooper)
West Highland White Terrier
Puppy of Breed: Dassin Silver Sixpence (Jarrod Graetz)
Junior of Breed: Glemand High Society (D Goldsmith)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC)
Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (C & J Wills)
Baby in Group: Chesapeake Bay Retriever
CaledoniaAU Clusterfluff (A Marvin & D Nimmons-Marvin)
Minor in Group: Golden Retriever
Santamaria Executive Decision (Dianne Lee)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Rock Of Ages (M J & F L Park)
Junior in Group: Pointer
Krikka Classic Legend (Krikka Kennels)
Chesapeake Bay Retriever
BOB: Am & Int Ch Caledonia's Silver Bullet WD CD RN JH (Imp USA) (Andrew Marvin & Daphne Nimmons-Marvin)
Baby of Breed: CaledoniaAU Clusterfluff (A Marvin & D Nimmons-Marvin)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Kinsheran Time Honored (AI) (Mrs A Stewart)
Dog CC: Aust Ch Penita Back To The Future (S & J Wraith / J Skudder)
Flat Coated Retriever
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Bushman Fire Fly (Bushman Kennels)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
Dog CC: Heiderst Pure Gold (M J & F L Park)
Puppy of Breed: Canawindra Rock Of Ages (M J & F L Park)
Golden Retriever
BOB: NZ Gr Ch Glentreve Putting The Wind Up Goldsmith (Steve and Jackie Wraith / Kirsten Price)
Minor of Breed: Santamaria Executive Decision (Dianne Lee)
Gordon Setter
BOB: Aust Ch Deveron Easier Said Than Done (Dr Linda Beer & Mr Matt Norton)
Hungarian Vizsla
BOB: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (C & J Wills)
Pointer
BOB & Junior of Breed: Krikka Classic Legend (Krikka Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Krikka Isabella (Krikka Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Krikka Just By Chance (Krikka Kennels)
Weimaraner
BOB: Aust Ch Bromhund New Review (Faye Dods & Bromhund Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr George Gaut (VIC)
Chipal Goldeneye (Mrs J and Miss C Missen)
Baby in Group: Beagle
Sanmar Red Hot Rumour (AI) (Jill Farley & Sue Walker)
Beagle
Baby of Breed: Sanmar Red Hot Rumour (AI) (Jill Farley & Sue Walker)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Junior of Breed: Chipal Goldeneye (Mrs J and Miss C Missen)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)
Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna White Diamond (Mrs S Fox)
Australian Shepherd
Bitch CC: Aust Ch Mysql Genuine Risk (IID) (M da Silva & L Willis)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Deviebelle E T Elle (Ms B Durran)
Border Collie
BOB: Aust Ch Merrinda You Had Me At Hello (Mrs L Allshorn)
Bitch CC: Aust Ch Merrinda Solo On Ice (Mrs Lyn Allshorn)
Junior of Breed: Khayoz Infinity N Beyond (Khayoz Kennels)
Collie (Rough)
Bitch CC: Sherfre Sentimental Journey (Sue & Peter Zygmunt)
Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Bitch CC: Aust Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)
Puppy of Breed: Rustufarion Wicked Warrior (Mr R Valore)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Gr Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Bitch CC: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Puppy of Breed: Shelmanna Zodiac Prince (Mrs S Fox)
Junior of Breed: Shelmanna White Diamond (Mrs S Fox)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr William Mooney (VIC)
Aust Ch Ryzylva Make A Decision (Mrs R & Miss S Beaman)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Niedleich Black Magic (Marie Edwards)
Puppy in Group: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Boxer
BOB: Aust Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Bitch CC & Minor of Breed: Tyeanbo dora The Explorer (D & S F Crooks / G Munro)
Puppy of Breed: Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)
Newfoundland
BOB: Aust Ch Seadale Amark Of Luv (Miss B C Chapman)
Minor of Breed: Seadale Serial Thrilla (Miss B C Chapman)
Puppy of Breed: Newfcastle Main Attraction (Miss C Wrench)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Ryzylva Make A Decision (Mrs R & Miss S Beaman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)
Samoyed
BOB: Aust Ch Aldonza Meet My Man Mannu (L Abramich & F Tucker)
Puppy of Breed: Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Schnauzer (Miniature)
Bitch CC: Niedleich Dancing Queen (Marie Edwards)
Minor of Breed: Niedleich Black Magic (Marie Edwards)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)
Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)
British Bulldog
BOB & Minor of Breed: Bewtifulbul Beastie Boy (Bewtifulbul Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Darjoce Spice Girl (I & K Wilson)
Poodle (Miniature)
BOB: Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)
Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)