Callide Valley Canine Club (SHOW 2) (QLD)

Date of Show : 7-Jul-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Chris McGreevy (QLD)   (Total Entry : 231)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Minor in Show: Bracco Italiano
HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)
State Bred in Show: Border Collie
Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Mcboxa Lil B Double (Billee-lee Mclaughlin)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Whippet
Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Pomeranian
Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Runner Up in Group & Minor in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
State Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
Open in Group: Papillon
Aust Gr Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willame In Lyke Flyn (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)

Lowchen
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wyntervale Hiphopopotamus (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Baby of Breed: Sailoz Lunar Eclipse (Bill & Janet Stewart-Cook)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yysur Fashion Police (A J & F Paterson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yysur The Matriarch (A J & F Paterson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
Bitch CC & Puppy of Breed: Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: AmstarFX Hey Is My Hair Out (AI) (G Bannan / Kelly A Lucey)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Moonglade Machone (K L Peek)
Puppy of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RA (T Waters)
Minor in Group: Bracco Italiano
HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)
Puppy in Group: Irish Setter
Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)
Junior in Group: Irish Setter
Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Whitfordpark You Talkin To Me (B Lougheed/H Winter / J & K Mackenzie-Smith)

Bracco Italiano
Minor of Breed: HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB & Bitch CC: Asuare Do It With Mirrors (Heath Thomson)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RA (T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Topgeer Not Flat White (A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Secret Jewel (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Whitfordpark You Talkin To Me (B Lougheed/H Winter / J & K Mackenzie-Smith)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA) (Group Entry : 23)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Baby in Group: Whippet
Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy in Group: Whippet
Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Res Bitch CC: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Baby of Breed: Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy of Breed: Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
Puppy in Group: Border Collie
Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Junior in Group: Australian Kelpie
Dalalyn Alice At Midnight (Mrs N & Miss S Morris)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Junior of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dalalyn Alice At Midnight (Mrs N & Miss S Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wolfonyx Valentino (R Clarke)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Boxer
Aust Sup Ch Laykoda Leading Lady (H & J Gibson)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa Lil B Double (Billee-lee Mclaughlin)
Minor in Group: Boxer
Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Icepaws Touch Of Love (L Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icepaws The Truth About Love (Karen Hilan)

Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Laykoda Leading Lady (H & J Gibson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Baby of Breed: Mcboxa Lil B Double (Billee-lee Mclaughlin)
Baby (Bitch) of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Minor in Group: Shar Pei
Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
State Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
Open in Group: British Bulldog
Aust CH Snailsbury Coco Chanel (Irene Snailham)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust CH Snailsbury Coco Chanel (Irene Snailham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Irene Snailham)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moonglade Stepping Up (K L Peek)
Puppy of Breed: Moonglade La Konfidential (K L Peek)
Intermediate of Breed: Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)
State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ringstinga Atomic Blast (Fran Tudhope)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Atlantis JP Rose Barni (Imp JPN) (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)