Cairns City Kennel Club Inc (AM Show) (QLD)

Date of Show : 5-May-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Martin (SA)

Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
State Bred in Show: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)
Minor in Group: Havanese
Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Partidance (Fran Darling)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Furperson Bringer Of The Light (Darrin Grimes)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Judges Choice Ya Gotta Have Heart For Bodacious (Imp USA) (F Vecchio / S Thomas)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Res Dog CC: Zeltica San Ignacio (Mrs J Holcombe)
Baby of Breed: Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Furperson Bringer Of The Light (Darrin Grimes)
Bitch CC & Open of Breed: Funhund Magic Misty (A & T Dixon)
Baby of Breed: Samutra Jt Nickodemus (T Dixon)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (Fran Darling)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
Baby of Breed: Arderne We Will Rock You (Miss K A Dodds A & Mrs Eva M Bauer)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hostwill Lotus Flower (D & N King)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bruebek Nicoletta (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Bitch CC & Junior of Breed: Ravinboutya Total Pandamonium (M Boucher & N Keedle)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)
Baby of Breed: Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Rowemaris Addicted To You (Shannon Yardley & Savannah Ray)
Baby in Group: Golden Retriever
Asuare Give Me Diamonds (Heath Thomson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly CantGetNoSatisfaction (Denise Burke)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Macdolly CantGetNoSatisfaction (Denise Burke)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rowemaris Addicted To You (Shannon Yardley & Savannah Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Brysnif And How About That (T Elliott- Dixon)

Golden Retriever
Baby of Breed: Asuare Give Me Diamonds (Heath Thomson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Baby in Group: Beagle
Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)
Minor in Group: Whippet
Whiparoo Heaven Can Wait AI (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)
Baby of Breed: Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Schlau Royal Diamond (W Vittori)

Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Balihai Royal Whisper (AI) (T Dixon)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
Minor of Breed: Whiparoo Heaven Can Wait AI (Paul Walsh & Shari Gallagher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Candy And Roses At Aingealag (Debbie Angel)
State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tropicrain Gypsy Rose (Mrs Michelle Doonan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Antudor Candy And Roses At Aingealag (Debbie Angel)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)
Runner Up in Group & Junior in Group: Portuguese Water Dog
Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Kangala Valiant Prince (Robert Thackeray & Justine Yardley)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Valiant Prince (Robert Thackeray & Justine Yardley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Baby in Group: Shih Tzu
Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)
Minor in Group: French Bulldog
Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Minor of Breed: Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Baby of Breed: Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)