Ulverstone Show Society Inc (TAS)

Date of Show : 1-Nov-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Usakose A Bit Of Heaven (Sharron Taylor)
Baby in Show: Shar Pei
Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly)
Junior in Show: Keeshond
NawtiKees Game On Atkarenda (AI) (Wayne & Brenda Nielsen)
Intermediate in Show: Whippet
Aust Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Japatina Big Dreams High Hopes (Japatina Kennels)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Guilcroft Really Celestial (P Harding and M Bennett)

Pug
Res Dog CC & Junior of Breed: Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Special Edition (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Get Ya Gameface On (Bustabones Kennels)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity KylieMinogue (Ginnette Loft & Peter Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Catchajack Adorabella Princess (Mrs ST Wickham)
Baby of Breed: Marjake Racy Red Knickers (Mrs S T Wickham)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bustabones Get Ya Gameface On (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Kellick Midnight Ticket ToRide (Christine Clarke)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Erinveine Expert Witness (Dunfriar Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Erinveine Expert Witness (Dunfriar Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kellick Midnight Ticket ToRide (Christine Clarke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dunfriar The Brave (Dunfriar Kennels)
Puppy of Breed: Dunfriar Its A Kind Of Magic (Dunfriar Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Argental Dream It Do It (Antoinette Drew)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ghostwind Rumour Has It (J Turner)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Delduo Winston (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tazlon Witchdon Willow (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Usakose A Bit Of Heaven (Sharron Taylor)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Look At Me Look At Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Open in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrei Allaboutme (D A Beattie)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Delrei Under Cover (DA Beattie)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eukypark Look At Me Look At Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Usakose A Bit Of Heaven (Sharron Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Usakose Dragon Heart (AI) (Mrs S Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nahiniz Dunhill Drive (Imp SWE) (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Intermediate in Group: Border Collie
Sanbriann Dirty Harry (Terry French)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Australmac Simply Meander (Dee-anne McCarthy)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sanbriann Dirty Harry (Terry French)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sanpasho Xceed N Xcel PT ET (T & M French)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Luvoes Forever in Blue Genes (Helen Stafford & Leni Ross)
Puppy of Breed: Wigelbears Sweeterthan Fiction (Helen Stafford & Leni Ross)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Puppy in Group: Akita
Ishin Special Edition (Elise Mitchell)
Junior in Group: Siberian Husky
Kabanae High Calibre (Tammy Clark & Brenda Nielsen)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Moya Ivan The Braveheart (Imp NZ) (Angela Fry)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Vevey Cry Me A River (L Thomson)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Moya Memphis Belle (Imp NZ) (Angela Fry & A Reid)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ishin Special Edition (Elise Mitchell)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vevey ever after (S & C Chilcott / L Thompson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vevey Cry Me A River (L Thomson)

Boxer
Dog CC: Ozstralis Thunderstruck (Elisabeth Cannell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Remyk My Eye Candy (Michael Coleman & Rebecca Morgan)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Nightquest Royal Sovereign (R & T McCaauley)
Baby of Breed: Remyk To Tell A Tale (Michael Coleman/Rebecca Morgan)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Walamara Vibrant Venture (Mrs B Mr G and the Late Mr I Alexander)
Baby of Breed: Walamara Over The Top (Imp NZ) (Chkano Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Tassie Devil Surprise (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC & Junior of Breed: Yesallaw Anzac SpiritLivesOn (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw An Anzac Sweet Heart (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moya Ivan The Braveheart (Imp NZ) (Angela Fry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moya Memphis Belle (Imp NZ) (Angela Fry & A Reid)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Moya Starise Tara (AI) (Imp NZ) (A Fry & P Kennedy)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabanae High Calibre (Tammy Clark & Brenda Nielsen)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southerton Time To Party (Ms J Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
NawtiKees Game On Atkarenda (AI) (Wayne & Brenda Nielsen)
Baby in Group: Shar Pei
Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: Shih Tzu
Killilan I Rest My Case Yrhonor (Miss Teena Sloan)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
State Bred in Group: British Bulldog
Snobul Diamond In The Ruff (Miss S M Chan)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Keeping Up Appearances (Mr Rodney J Connelly)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Snobul Killercranky Diamond (Salina Chan)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Snobul Diamond In The Ruff (Miss S M Chan)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Neilros First Edition (Alison Tabrett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Youshi Country Rhythmn (Athol Abberton)
Dog CC & Puppy of Breed: Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Asplendour A La Bentley (Debbie Clark)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asplendour A La Tiffany (Debbie Clark)
Baby of Breed: Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NawtiKees Game On Atkarenda (AI) (Wayne & Brenda Nielsen)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miniatura Keeping Up Appearances (Mr Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Killilan I Rest My Case Yrhonor (Miss Teena Sloan)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Sangye Practise Makes Perfect (Dawn Alomes)