British Bulldog Club of Tasmania (All Breeds) (TAS)

Date of Show : 22-Aug-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jim Black (ACT)

Best in Show & Aust Bred in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Baby in Show: Tibetan Spaniel
Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Allclarity Kennels)
Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
State Bred in Show: Bull Terrier
Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Yvonne Metzger (TAS)

Best in Group & Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Shades of Shiraz (Georgie Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Silver Coin (Mrs N Watson)
Open in Group: Japanese Chin
Am & Aust Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Breshaad Mellow Yellow (L M Cashman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Silver Coin (Mrs N Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Oakway Bring Outh Crowd (Mrs N Watson)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hk Ch AC Dynasty Top Performance (Imp HK) (E A Coleman)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Shades of Shiraz (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mya Tribute (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Puppy of Breed: Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Olympia (C Ellis/M Wickham)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
State Bred in Group: Weimaraner
Ghostwind Naughty By Nature (M Berg/Ghostwind Kennels)
Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ghostwind U Have My Numba ET (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: HiPoint Beniamino (A Tabrett/ J & R Mirto)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Doulton Fascination (E & K Job / A & M Jones)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sandicam Giorgio Armani (Cam Cavallo & Jeanne Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Kaparla Strike A Pose (Heather Morrison)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hanafor River Denara (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bradorla Olympia (C Ellis/M Wickham)

Pointer
Junior of Breed: Tyeanbo Lemonchello (Mr G Munro & Ms M Browne)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ghostwind U Have My Numba ET (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lukedom Surpryze Party (AI) (Ghostwind Kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Ghostwind Naughty By Nature (M Berg/Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Ghostwind I Put A Spell On You (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Keith Irwin (TAS)

Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Puppy in Group: Whippet
Parnew Eager Tplease (Mel Prouse)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Midnite Kruza (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Midnite Kruza (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Parnew This Is How We Do (G Parry)
Baby of Breed: Parnew Take Me To Church (Griff Parry)
Puppy of Breed: Parnew Eager Tplease (Mel Prouse)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Jean MacDonald (TAS)

Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karraine Kruze Kontrol (Mrs J Hurst)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Allclarity Kennels)
Junior in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Only Boys Aloud (M & D Aitchison/ S Huebner & P Kelly)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ngalla Dock of the Bay (Lesley Dare)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Allclarity Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Karraine Kruze Kontrol (Mrs J Hurst)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cordmaker Only Boys Aloud (M & D Aitchison/ S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Yvonne Metzger (TAS)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Cabochon Immaculate Conclusion (Maree Browne)
Runner Up in Group & State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)
Puppy in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne jenkins)
Junior in Group: Rottweiler
Kuhnheit Cos Im The Real Thing (Rosemary Adler)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picamac Enzed Ossie Deal (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
Baby of Breed: Remyk Southerndreams Inthmakin (M Coleman/R Morgan)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cabochon Immaculate Conclusion (Maree Browne)

Newfoundland
Baby of Breed: Newfashion It's All About Me (Ms Julie-Anne Jenkins/ Mr I Harland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kuhnheit Cos Im The Real Thing (Rosemary Adler)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska The Black Knight (P & P Gaunson / D Klaaysen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Intermediate (Bitch) of Breed: Classicana Bella Luna (Lesley Eaton)
State Bred of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen Mirror Image (Mrs Trudi Counsell)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)

Dalmatian
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sarasota Its All The Same (A Tabrett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Coleisha Dream Lover (E A Coleman)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amesen Mirror Image (Mrs Trudi Counsell)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caerlaverock Zil Pa Can (Imp NZ) (Heather Collet)