Beenleigh Show Society (QLD)
Date of Show : 12-Sep-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Graham Kerr (QLD) (Total Entry : 172)
Aust Ch Bruinshire Dax Downunderat Paganelf P T (Imp NZ) (J Mitchell)
Runner Up in Show & Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Baby in Show: Dachshund (Wire Haired)
Dachdotcom Wired Not Wifi (AI) (L Woods / J & T McDonald)
Minor in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)
Puppy in Show: St Bernard
Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Cobalt Danish Dilemma (Sue Bruno)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Old English Sheepdog
Waloes Victoria's Secret (AI) (R W & K L Nelligan)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Dalillu Gratiano (K Murray & K Maker)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 30)
Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Res Bitch CC: Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Res Dog CC: Jaja Buffulo Bill (Ray & Naomi Drews)
Res Bitch CC: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Triscadec Stand N Admire (Joyce Richardson)
Intermediate of Breed: Norpeti Ima Dream N Lovinit (Ray & Naomi Drews)
Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mychrysalis Dipped In Gold (C J Scott)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Calbar Simon Black (P Chubb)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 27)
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Scottish Terrier
Anrias Beowulf (Stacy Kellie)
Baby in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Sharwil Great Escape (S Williams)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Zyzeal Rebel of the Knight (Mr G & Mrs C R Bowers)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Staffwild Lightning Crashes (Miss K Gordon)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Staffwild Lightning Crashes (Miss K Gordon)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kalan Thyme N Lavender (Mr G & Mrs C R Bowers)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
Baby of Breed: Aust Ch Sharwil Great Escape (S Williams)
Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Anrias Beowulf (Stacy Kellie)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ejsterling Drunk in Love (Eda Girdham)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Charbon Lonesum Duke (C E & J F Chambers)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zyzeal Rebel of the Knight (Mr G & Mrs C R Bowers)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Edward Ryder (QLD) (Group Entry : 18)
Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Clumber Spaniel
KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Danish Dilemma (Sue Bruno)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Ice Maiden (Hilare Yeates)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Cruisin On Ice (Lorraine Emerton)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Baby of Breed: Rasodolce Dozers Sassy Lassy (AI) (M Durrington / G & K Bishop / S Hall)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Myshalair Cruisin On Ice (Lorraine Emerton)
Baby of Breed: Cobalt Danish Dilemma (Sue Bruno)
Minor of Breed: Myshalair Ice Maiden (Hilare Yeates)
English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orwin Jolene Jooleen (Ruth Best and Lesley Shirley)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC: Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 36)
Aust Sup Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
Baby in Group: Dachshund (Wire Haired)
Dachdotcom Wired Not Wifi (AI) (L Woods / J & T McDonald)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Fayrewyre Sent By An Angel (M A Davidson & L M Dunn)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Marcasite (M A Davidson & L M Dunn)
Intermediate in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dakley Cagney (Daryl Cross)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tianze A Touch Of Frost (AI) (Jacky Harnett & Alex Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tianze Frozen In Time (AI) (Jacky Harnett)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Lighten Up (J & T McDonald)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Lickety Split (V Bowden)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Valgarden Chatterbox (V Bowden)
Baby of Breed: Valgarden Parisienne (V Bowden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Cagney (Daryl Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Valgarden Rambling Rose (V Bowden)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Gran Turismo (Dennis Moran & Leigh Neighbour)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Dakley Franz Joseph (D Cross)
Puppy of Breed: Dakley Gizel (D Cross)
Aust Bred of Breed: Seaemma Astrid M and M (Dennis Moran & Leigh Neighbour)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Marcasite (M A Davidson & L M Dunn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Fayrewyre Sent By An Angel (M A Davidson & L M Dunn)
Bitch CC & Minor of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (M A Davidson & L M Dunn)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tinsnips Kites Pride (M A Davidson & L M Dunn)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
Baby of Breed: Dachdotcom Wired Not Wifi (AI) (L Woods / J & T McDonald)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Seablueridge Ringo (Trish Gonzalez)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Seablueridge Ruby (Trish Gonzalez)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 35)
Aust Ch Bruinshire Dax Downunderat Paganelf P T (Imp NZ) (J Mitchell)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Waloes Victoria's Secret (AI) (R W & K L Nelligan)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Esoteric Blue (G & S Pinsent)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Waloes Breakfast At Tiffanys (R W & K L Nelligan)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Queblue The Finn (C Macdonald & F McKeown)
Bitch CC & Junior of Breed: Blucalypt Esoteric Blue (G & S Pinsent)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)
Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bruinshire Dax Downunderat Paganelf P T (Imp NZ) (J Mitchell)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highclere Show Me The Money (Cecilie Kemp)
Bitch CC & Minor of Breed: Lochburn Sassy N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Castastar Alexi ET HT PT (Mandy Doyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Castastar Evita (Mandy Doyle)
Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waloes Breakfast At Tiffanys (R W & K L Nelligan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bluefall No Ordinary Girl (AI) (Nicole Jardine)
Baby of Breed: Waloes Victoria's Secret (AI) (R W & K L Nelligan)
Shetland Sheepdog
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Electro Special Attraction (Mr T N & Mrs R G Ray)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 14)
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Runner Up in Group & Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Minor in Group: Dobermann
Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)
Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Bitch CC & Minor of Breed: Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Camerrott Havanas Havoc (Cathy Cameron)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Camerrott Cuban Chaos (Cathy Cameron)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Edward Ryder (QLD) (Group Entry : 12)
Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Ch Varewell Crystal Bloom (Julie Beeby)
Minor in Group: Dalmatian
Dalillu Lady Macbeth (K Murphy / K Maker)
Puppy in Group: Dalmatian
Dalillu Gratiano (K Murray & K Maker)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)
Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonwood U Orta See My Dad (Mrs V Tyler / L & D Blumel)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Varewell Crystal Bloom (Julie Beeby)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dalillu Gratiano (K Murray & K Maker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dalillu Lady Macbeth (K Murphy / K Maker)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)