Cobram Agricultural Society Inc (VIC)

Date of Show : 25-Oct-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Norfolk Terrier
Aust Ch Amfolk Call of the wild (Rob & Rebecca Triffitt)
Minor in Show: Dalmatian
Paceaway Wingz O Gold (Jenni O'Connor)
Junior in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Niedleich Queen of the Dance (Marie Edwards)
Intermediate in Show: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Open Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (Mr & Mrs J Sullivan/Ms K Lewis)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Ananda Hearts on fire (Anne Lay)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Caddarra Causinacommotion (Les & Hilary Cadan)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caddarra Causinacommotion (Les & Hilary Cadan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caddarra Loud N Proud (S Cadan & D Hippisley)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ananda Hearts on fire (Anne Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ananda French Kiss (Anne Lay)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (Mr & Mrs J Sullivan/Ms K Lewis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Amfolk Call of the wild (Rob & Rebecca Triffitt)
Runner Up in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust / Can & Am Gr Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Baby in Group: Airedale Terrier
Oldiron Xotic (Mr & Mrs R Triffitt)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Notnyl Subtle Jubilee (L C Cochrane)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)

Airedale Terrier
Baby of Breed: Oldiron Xotic (Mr & Mrs R Triffitt)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Icerainstafs Mishka (Mr J & Mrs V Torney)
Res Bitch CC: Americus Sarah (Justin & Vanessa Torney)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kylott Had Me At Hello (Mrs K and Mr S Boulter)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kylott I Walk On By (Mrs K and Mr S Boulter)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amfolk Call of the wild (Rob & Rebecca Triffitt)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Can & Am Gr Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Saphyr A New Rule (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Grayleigh Just Wing N It (Grayleigh Staffords)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kabira Pretty Little Thing (Lesley knights)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Grayleigh Ember Rose (Lesley knights)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Notnyl Subtle Jubilee (L C Cochrane)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
Minor in Group: Pointer
Abtei Must Be An Angel (Krikka Kennels)
Puppy in Group: Pointer
Abtei Playing With My heart (Krikka Kennels)
Open in Group: German Wirehaired Pointer
Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Canawindra Buck Shot (M J & F L Park)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
Baby of Breed: Canawindra Ez Goes (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lovewyre Squizzy Taylor (Krikka Knls)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santamaria Supremacy RN TD (Mrs Heather Raditsis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Santamaria ASong Of Ice N Fire (Dianne Lee)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Jollab Perazzi (AI) (Mr B & Mrs R Van Maanen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Abtei Playing With My heart (Krikka Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abtei Must Be An Angel (Krikka Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharlani Fudgie Bear ET TD (Verity Adams)
Baby of Breed: Greywei Love Actually (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)

Basenji
Baby of Breed: Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Beagle
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Bayzurk Zebra Crossing (R A & D F Kruz)
Junior of Breed: Ariahgrove King Swagger (Miss E Triffitt)

Pharaoh Hound
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Pharaoz Photo Finish (Adam Daly)
Dog CC & Minor of Breed: Sleykh Gold Digger (AI) (Adam Daly)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tiana Lucyintheskywithdimonds (Sue Perkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Gesdahheelers Red To The Rim (Mr A & Mrs R Spargo)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Junior in Group: Australian Shepherd
Mysql Strike Back (AI) (Mrs E Gray)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)
Baby of Breed: Gesdahheelers Red To The Rim (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mysql Strike Back (AI) (Mrs E Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Linwood Fire N Lace (E Gray)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)

Collie (Rough)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Freevale Crazy Beautiful (I Borodinova)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Dabinette Undercover Agent (J Reeves/J Hulcombe/B Willshire)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Niedleich Queen of the Dance (Marie Edwards)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bernation Niko (K O'Bryan & F Broome)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Boyer Tassie Diva (Elisha Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale Frozen In Time (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Seadale Caribbean Sunrise (Bev Chapman)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seadale Raise Your Glass (Miss B C Chapman)
Baby of Breed: Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
Puppy of Breed: Seadale Just Spellbound (Miss B C Chapman)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Airebis The Way You Make Me Smile (Judy/ Kellie & Graham Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis I Will Always Love You (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dabinette Undercover Agent (J Reeves/J Hulcombe/B Willshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Niedleich Queen of the Dance (Marie Edwards)
Baby of Breed: Megaztar Smarty Pants (Ms P Haigh)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Wingz O Gold (Jenni O'Connor)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Calivale Aim on Me (Anthony & Doreen Groves)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Congistador Tailor Made (Imp NZ) (F R Clifton)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Wingz O Gold (Jenni O'Connor)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Tailor Made (Imp NZ) (F R Clifton)

Japanese Spitz
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calivale Aim on Me (Anthony & Doreen Groves)
Baby of Breed: Kahnhond Southern Saphire (David & Denise Wall)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Scarlet O'hara (Garwey Kennels)
Baby of Breed: Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)