Orange Show Society Inc (NSW)
Date of Show : 2-May-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr John Rowles (NSW)
Aust Gr Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Schonhardt Cats Out Of The Bag (AI) (M McLeod-Wodhouse)
Baby in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Minor in Show: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Show: Papillon
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby SweepStakes - 1st Place: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinois in the Name of Luv (Helen Hayden)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Karen Paul (NSW)
Aust Ch Kangala Rodney Cobbler Bottom (Kerry Cannon)
Runner Up in Group & Junior in Group: Papillon
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinois in the Name of Luv (Helen Hayden)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Gremlinz Crimson Tide (Mrs J Dickinson Franks)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Minor of Breed: Cavalierlove Shooting Star (Sandra Boyce)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cogglyn Anahi (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cogglyn Watta Boy (Anna & Peter Schultze)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kfinch Honky Tonk Girl (Anna & Peter Schultze)
Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chinois I Know I Can Roar (Bardsley & Ward)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinois I Know I Can (H Hayden)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chinois ShapeSHifter (H Hayden)
Baby of Breed: Aust Ch Chinois in the Name of Luv (Helen Hayden)
Junior of Breed: Blackheath Dances On The Moon (H Hayden / P & L Mawson)
King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jefaul Supadoopa Coupa (N & W Westerside)
Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gremlinz Crimson Tide (Mrs J Dickinson Franks)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Guilcroft Romance Of Tiara (Pamela and Garth Harding)
Res Bitch CC: Piarki Marilyn Moth (Jo & Robyn Brown)
Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Ben dela Creme (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Rodney Cobbler Bottom (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Juicey Fruit (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharlea Atlantic Jewel (Sharon Jeffries)
Baby of Breed: Aust Ch Sharlea Smarty Jones (Sharon Jeffries)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Karen Paul (NSW)
Aust Sup Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas / B Stark)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Wildenfox Tayler Ann Ruby (E Sykes/V Salter)
Puppy in Group: Australian Terrier
Terrioz Everlasting Xtraspecal (Gann/Salter)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas / B Stark)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Comeonrover Stinger (Amber Haines)
Puppy of Breed: Rufdiamonz Ragnarok (V Mackay)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Terrioz Everlasting Xtraspecal (Gann/Salter)
Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Texas Tea and Toast (Mrs P and G Harding)
Res Dog CC & Minor of Breed: Patterdale Isaac At The Croft (Imp NZ) (Mrs P and G Harding)
Jack Russell Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Imlay KitKat (Imp NZ) (DJ & DC Mahoney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wildenfox Tayler Ann Ruby (E Sykes/V Salter)
Junior of Breed: Waiseley Summer Storm (Sylvia Hooper)
Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Set Th World On Fire (Kerrie Miller)
Baby of Breed: Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Manchester Terrier
Baby of Breed: Castlecairn Master Craftman (Imp NZ) (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)
Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Madalar Snow Storm (Ben McPhillamy & Carolyn McLean)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nudimah Glitz & Glamour (G & C Coyte)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr David Smith (NSW)
Aust Gr Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)
R/UP BOB: Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Over The Limit (Kerry Cannon)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demorz Flesh For Fantasy (Mrs D E A Moran)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moruada Madison's Reach (Ms Annaliesse Teasdel)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moondust Glenlivit (Imp NLD) (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr David Smith (NSW)
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Bourne Supremacy (L Stevens)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Puppy in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Eternal Flame (D & D Matthews)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Kiabe Halim (Samantha Minors)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Beagle
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supremacy (L Stevens)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rickaby French Affair (D & D Matthews)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rickaby Eternal Flame (D & D Matthews)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornumflow Sabre (Sylvia Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ornumflow Quite A Lady (Sylvia Munro)
Baby of Breed: Irishrock Aston Martin (AI) (S L Munro)
Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiabe Halim (Samantha Minors)
Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Betty Boop (Fred Roberts)
Baby of Breed: Monderick Skys The Limit (Fred Roberts)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Welbeblue Dolly Parton (S Nicholas)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Bringing Sexy Back (Glenda Grant)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N D Papwoth/ N Kendall)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Welbeblue Dolly Parton (S Nicholas)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Crystaleye Hearts On Fire (Cathy Nugent)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonibraes Mr Magic (Mrs A Smith)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bonibraes All My Lovin (AI) (Mrs A Smith)
Baby of Breed: Bonibraes Nordic Passion (Mrs A Smith)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
Puppy of Breed: Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Burdekin Bringing Sexy Back (Glenda Grant)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Schiehallion Beauty Within (Mrs T Ryles)
Dog CC: Rixown Lauriens Legacy (Helen Rixon)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Toil N Trouble (Mrs T Ryles / Mr B & Mrs L Ryan)
Baby of Breed: Swinbrad She Can Do It All (Tracy Ryles)
Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxdale Federico (Ms Carolyn McLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chincona Ruby Tuesday (Carolyn McLean)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Louanda What About Me (Shelbrae Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelbrae Stars In The Sky (Shelbrae Kennels)
Minor of Breed: Shelbrae So Why Not Me (Shelbrae Kennels)
Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)
Aust Ch Schonhardt Cats Out Of The Bag (AI) (M McLeod-Wodhouse)
Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Am Gr/ Aust & NZ Ch Mo's Grand Thunderstorm (Imp USA) (Fauxfox Kennels)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Oleala Got It Going On (K Jensen)
Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oleala Got It Going On (K Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Gocanroc Primadonna (Amber Haines)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Brinkybull A Bit Of Hope (S Brinkworth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Brinkybull Crack The Whip (S Brinkworth)
Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guerriera Mayhem (Klaus & Nancy Keck)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Vivaldi (Klaus & Nancy Keck)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Czornii Darkside Of The Moon (Jennifer & Phillip Bayliss)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schonhardt Cats Out Of The Bag (AI) (M McLeod-Wodhouse)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dog-Otho's Victoria's Secret (Imp ARG) (M McLeod-Wodhouse)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Aust & NZ Ch Mo's Grand Thunderstorm (Imp USA) (Fauxfox Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Snowstars Ryukyu Uruma (Fauxfox Kennels)
St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wohlschaffer Geronimo (Elisabeth Remme)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Wohlschaffer From A Honeybear (Elisabeth Remme)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr David Smith (NSW)
Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Breogan Fancy abit ovblak (Helen Rixon)