Derwent Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 5-Aug-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Nolan (SA)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Papillon
Am & Aust Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
Baby in Show: Basset Hound
Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Puppy in Show: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
State Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Am & Aust Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Pekingese
Miyoko Crouching Tiger (S P & T M Sward)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tilcha Giorgio Armani (R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Quishu I Wasnt Expecting That (R Davis)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)

Pekingese
Baby of Breed: Miyoko Crouching Tiger (S P & T M Sward)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Uptown Girl (Mrs F Harris)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troycole Born To Be Sassy (A Costen)
Intermediate of Breed: Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar Chain Of Command (S Collins & L Carr)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Baby in Group: Australian Terrier
Lemonlee Waltzing Matilda (Erica Norgrove)
Puppy in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
Baby of Breed: Lemonlee Waltzing Matilda (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sashgar Chain Of Command (S Collins & L Carr)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Gummiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Grausturm Potter Magic (Seriousgrey Kennels)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Live The Dream (J & D Wadsley)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Boroniahil Epiphany (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Puppy of Breed: Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tweedwater Lady Marcia (Mr Paul Stevenson)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Live The Dream (J & D Wadsley)
Puppy of Breed: Goldlake Change The Story (Mrs J Grierson)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Potter Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Puppy in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
Baby of Breed: Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Polbathic Dak Tyrelle (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Junior of Breed: Parnew Dancin In The Dark (Mel Prouse)
State Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)

Runner Up in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Roxamburg Limited Edition (Glenn & Kristy Hall)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Roxamburg Pinball Wizard (G & K Hall)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sanpasho Bold Chiefton (R & H Owen)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Sanbriann Wagamuffin (Helen Owen)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Roxamburg Pinball Wizard (G & K Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Roxamburg Harleys Rose (G & K Hall)
Res Dog CC: Karraine Chasin Success (AI) (Mr K W & Mrs P Eaves-tennant)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Karraine Tribute to Ruby (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Roxamburg Limited Edition (Glenn & Kristy Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Baby in Group: German Pinscher
Piratepoint Kulta Aarre (Shanyn Dunn)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk Itis Armistice Oth Foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Gr Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)

Akita
State Bred of Breed: Ryerson Faith No More (J Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Zieria (S & C Eastley)

Bullmastiff
Baby of Breed: Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Junior of Breed: Aust Ch Remyk Itis Armistice Oth Foe (AI) (M Coleman & R Morgan)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
Baby of Breed: Piratepoint Kulta Aarre (Shanyn Dunn)
Baby (Bitch) of Breed: Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Seabreeze Miracle (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Mytaj Spontaneous Combustion (C Houston & M Johnson)
State Bred of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)